Nasze projekty

Kard. Nycz: świętość jest dla nas wszystkich

Świętość jest dla nas wszystkich, nie tylko dla Jana Pawła II, o. Pio, Matki Teresy z Kalkuty czy kard. Wyszyńskiego – przypomniał dziś kard. Kazimierz Nycz. W uroczystość Wszystkich Świętych metropolita warszawski przewodniczył Mszy św. w kościele św. Katarzyny, najstarszej warszawskiej parafii.

Metropolita warszawski zwrócił uwagę, że w tych dniach polskie cmentarze zapełniają się tysiącami ludzi, którzy niekiedy przejeżdżają pół Polski, by stanąć przy grobie swoich najbliższych. „Ktoś powie, że jest to wyraz tylko katolicyzmu kulturowego, że coś tam jeszcze zostało ale to nie wiara prowadzi nad ten grób” – mówił kard. Nycz. Stwierdził, że nawet gdyby w części przypadków tak było, to Pan Bóg potrafi mówić także wtedy i przez takie wydarzenia.

Cmentarz, sceneria opadających liści i zamierającej przygody stanowi dobrą okoliczność do tego, by w naszym zagonieniu pomyśleć o tym, co w naszym życiu jest najważniejsze – podkreślił w homilii kard. Nycz. „Liście spadające z drzewa mogą doprowadzić kogoś do refleksji: po co ja żyję i (…) pozwolą zobaczyć ostateczny cel swojego życia” – zauważył metropolita warszawski, podkreślając, że każdy powołany jest do świętości. Kard. Nycz wskazał, że gdyby stojąc przy grobie, człowiek uświadomił sobie tę prawdę, to „byłaby to wielka wartość w odpowiedzi na łaskę Pana Boga, który szuka każdego z nas”.

„Przyjmijmy to dzisiejsze święto jako także przypomnienie, że jesteśmy powołani do świętości; że nie jest ono tylko dla św. Jana Pawła II, o. Pio, Matki Teresy z Kalkuty czy kard. Wyszyńskiego, który za siedem miesięcy zostanie beatyfikowany” – zachęcał kard. Nycz

Reklama
Reklama

Po Mszy św. metropolita warszawki poprowadził procesję na tzw. starym cmentarzu przy kościele.

Parafia św. Katarzyny to najstarsza warszawska parafia. Dzieje kościoła wiążą się z ważnymi wydarzeniami z historii Polski. Według starej tradycji, Tadeusz Kościuszko podczas walk w południowych częściach Warszawy w 1794 r. modlił się w kościele oraz przebywał na parafialnej plebanii.

Podczas Powstania Styczniowego w murach plebanii miało miejsce posiedzenie rządu narodowego z udziałem Romualda Traugutta.

Reklama
Reklama

Na cmentarzu służewskim spoczywają doczesne szczątki Krystyny Krahelskiej – harcerki, poetki, żołnierza Powstania Warszawskiego, autorki słynnej powstańczej piosenki „Hej, chłopcy, bagnet na broń”.

W 1993 r. przed kościołem parafialnym odsłonięto Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego. Co roku 1 marca odbywa się tam uroczysty Apel Pamięci w Dniu Żołnierzy Wyklętych.

W czasie stanu wojennego przy parafii św. Katarzyny działała filia Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. W uznaniu patriotycznych zasług służewskiej wspólnoty, szczególnie w latach 1944-1989 prezydent Ryszard Kaczorowski uhonorował kościół Krzyżem Virtutti Militari.

Reklama

Parafia św. Katarzyny jak na realia warszawskie jest niewielka, na jej terenie mieszka niecałe 5 tys. osób.

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite