Kard. Nycz: ŚDM w Krakowie to wielka łaska i wielkie zadanie
„Cieszę się bardzo, wiele się spodziewam po Światowym Dniu Młodzieży w Krakowie” - powiedział kard. Kazimierz Nycz. Dodał, że ten wybór „to wielki dar i wielkie wyróżnienie dla Polski”
Światowy Dzień Młodzieży w Krakowie to wielka łaska, ale i wielkie zadanie dawania świadectwa wiary polskiej młodzieży – powiedział w rozmowie z KAI przebywający w Rio de Janeiro kard. Kazimierz Nycz. Komentując wybór Polski, jako organizatora spotkania młodych z papieżem w 2016 roku, metropolita warszawski zwrócił uwagę na konieczność umożliwienia uczestnictwa w tym wydarzeniu większej liczby młodzieży ze Wschodu.
„Cieszę się bardzo, wiele się spodziewam po Światowym Dniu Młodzieży w Krakowie” – powiedział kard. Kazimierz Nycz. Dodał, że ten wybór „to wielki dar i wielkie wyróżnienie dla Polski”. Zauważył, że w 2016 roku minie 25 lat, odkąd tego typu spotkanie odbywało się w naszym kraju – wtedy był to VI Światowy Dzień Młodzieży w Częstochowie w 1991 roku.
„Trzeba pamiętać, że to wyróżnienie, wielki dar, ta wielka łaska to jest przede wszystkim wielkie wyzwanie i wielkie zadanie, nie tylko organizacyjne, choć też, ale przede wszystkim wielkie zadanie dawania świadectwa wiary młodzieży polskiej, wobec tych wszystkich, którzy przyjadą” – zauważył kard. Nycz. Jak stwierdził do wydarzenia tego trzeba się przygotować przez lata katechez, modlitw i spotkań.
Metropolita warszawski widzi szczególne zadanie dla Polski w umożliwieniu uczestnictwa w ŚDM w Krakowie dużej liczby młodych ze Wschodu, młodzieży białoruskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, czy litewskiej. Jak zauważył, z przyczyn odległości i kosztów młodzi ze Wschodu nie mogą zbyt licznie uczestniczyć w ŚDM organizowanym w Europie Zachodniej czy na innych kontynentach. „To jest także wielkie wyzwanie, by stworzyć warunki i spiąć się tak mocno, żeby kilkadziesiąt, może kilkaset tysięcy ludzi ze Wschodu mogło uczestniczyć w Światowym Dniu Młodzieży w Polsce” – powiedział kard. Kazimierz Nycz.
Ordynariusz zapowiedział, że już podczas sierpniowego spotkania biskupów na Jasnej Górze, w ramach obrad Rady Stałej Episkopatu Polski i biskupów diecezjalnych mowa będzie o przygotowaniach do ŚDM w Krakowie. Być może już wtedy rozdzielone zostaną pewne zadania. W opinii kard. Nycza wszystkie diecezje włączą się w organizację tego wydarzenia. Szczególnym zadaniem będzie m.in. rozdzielenie miejsc katechez po kilku diecezjach, bowiem – jak zauważył kard. Nycz – nawet diecezja Rio de Janeiro nie potrafiła tego zrobić sama, zarówno ze względów logistycznych, jak i braku dużej liczby odpowiednich ku temu miejsc. Metropolita zapewnił, że archidiecezja warszawska będzie chętnie wspomagać Kraków.
Paweł Bieliński (KAI Rio de Janeiro) / Rio de Janeiro
Dlaczego ŚDM lepiej spędzić w Krakowie niż na Copacabana w Rio? Po pierwsze jest taniej, po drugie nie pada, a poza tym jak każdy statystyczny uczestnik ŚDM papieża i tak zobaczyć możemy jedynie na telebimie.
Nie martwcie się, jeśli nie udało wam się załapać na lot do Rio de Janeiro. W Krakowskich Łagiewnikach (podobnie jak w Częstochowie i w Świebodzinie) przez cały weekend będziemy mogli łączyć się duchowo z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży. Organizatorzy przewidzieli tańce, śpiewy i nieustanną łączność z Brazylią – jeżeli tylko papież pojawi się na ulicach Rio, zadziała słowem czy zaskoczy nagłą zmianą napiętego harmonogramu – my będziemy wiedzieć o tym jako pierwsi. Śledźcie też przez cały weekend nasz profil na facebooku i twitterze, gdzie na bieżąco będziemy umieszczać dla was relacje z Rio i z Krakowa.A propos – w czym jeszcze stolica małopolski przewyższa brazylijską metropolię? Otóż pod Bazyliką Miłosierdzia już zaczynają się pojawiać się pierwsze roześmiane twarze. A Rio? Smacznie śpi… Może dlatego, jak sugerują biskupi, kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Polsce.
1/15
2/15
3/15
4/15
5/15
6/15
7/15
8/15
9/15
10/15
11/15
12/15
13/15
14/15
15/15
poprzednie
następne
PROGRAM
Spotkania Modlitewnego Rio w Krakowie: 27-28 lipca 2013
27 lipca 2013 (sobota)
12.00 Rejestracja przybyłych grup i odbiór pakietów uczestnictwa
Miejsce: Hol Auli Jana Pawła II przy Bazylice Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach
14.40 Uroczyste otwarcie SPOTKANIA MŁODYCH Rio w Krakowie: przywitanie młodych – ks. bp. Damian Muskus i wprowadzenie Krzyża Młodych
Miejsce: Bazylika Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach
15.00 Modlitwa w Godzinie Miłosierdzia oraz Koronka i konferencja o. Jordana Śliwińskiego o SPOWIEDZI
Miejsce: Bazylika Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach
16.00 Adoracja (Celebracja Sakramentu Pokuty)
Miejsce: Bazylika Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach: Kościół Górny, Dolny i Krużganki
17.00 Konferencja s. Gaudii Skass o MIŁOSIERDZIU (słowo i obraz)
Miejsce: Bazylika Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach
Miejsce: Błonia przy Bazylice Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach od strony ołtarza polowego
Transmisja internetowa
19.00 Przerwa na posiłek
Miejsce: Błonia przy Bazylice Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach od strony ołtarza polowego
20.00 DROGA WIARY – z procesją światła do Sanktuarium Bł. Jana Pawła II
Miejsce: Droga z Bazyliki Miłosierdzia Bożego do Centrum Jana Pawła II (Kraków – Łagiewniki)
Transmisja internetowa
21.30 Msza święta w Sanktuarium bł. Jana Pawła II pod przewodnictwem Bp. Damiana Muskusa
Miejsce: Nowy kościół przy Centrum Jana Pawła II (Kraków – Łagiewniki). Wszystkich kapłanów zapraszamy do koncelebrowania tej Eucharystii.
Następnie powrót do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (ok. 23.00)
Transmisja internetowa
23.30 Rozpoczęcie czuwania modlitewnego w Bazylice Bożego Miłosierdzia w łączności z młodymi zgromadzonymi na ŚDM w Rio; wspólne spotkanie i modlitwa
00.00 Transmisja (na żywo) z czuwania w Rio
Miejsce: Bazylika Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach
Po czuwaniu krótka modlitwa i zakończenie; nocleg w zależności od miejsca określonego w pakietach (prywatnie, na polu namiotowym przy Sanktuarium, na terenie Sanktuarium pod chmurką, w zorganizowanych szkołach)
Miejsce: Błonia przy Bazylice Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach od strony ołtarza polowego
10.00 Rozpoczęcie dnia „Czas radości – czas młodości” (cz. I): Uwielbienie śpiewem i modlitwą
Miejsce: Aula Św. Siostry Faustyny – przy klasztorze Sióstr
10.30 Konferencja ks. bp. Grzegorza Rysia
Miejsce: Aula Św. Siostry Faustyny – przy klasztorze Sióstr
11.00 – 13.00 „Czas radości – czas młodości” (cz. II): warsztaty tematyczne w mniejszych grupach
Miejsce: Aula Św. Siostry Faustyny – przy klasztorze Sióstr, dolne kaplice w bazylice Bożego Miłosierdzia, aula Jana Pawła II, teren wokół Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
Odbędą się następujące warsztaty:
– Teatr i śpiew (Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej zaprasza na przedstawienie, w którym zaprezentuje się laureat Festiwalu Małych Form Artystycznych INSPIRACJE. Od około godziny 12 będą warsztaty i koncert GOSPEL) – miejsce, aula Jana Pawła II
– Namiot powołaniowy
– Świadkowie Miłosierdzia (Zapraszamy na spotkanie z ciekawymi gośćmi z Polski i Francji, którzy doświadczyli szczególnych łask Bożego miłosierdzia.
W programie świadectwa nawrócenia, rozmowa z gośćmi oraz projekcja "filmu o miłosierdziu") – Aula siostry Faustyny
– Nowa Ewangelizacja – ks. Bp. Grzegorz Ryś
– Full Power Spiryt – koncert
13.00 – 14.00 Wydawanie obiadu
14.15 Czuwanie modlitewne i przygotowanie do najważniejszego wydarzenia: NIEDZIELNEJ EUCHARYSTII, czyli osobistego spotkania z Jezusem
Miejsce: Bazylika Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach
15.00 EUCHARYSTIA na zakończenie ŚDM w RIO (transmisja na żywo); ogłoszenie następnego miejsca Światowych Dni Młodzieży (ufamy że w Krakowie)
Miejsce: Bazylika Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach (lub przy ołtarzu polowym)
Po Mszy czas radości i dziękczynienie za przeżyte spotkanie.
Wymienianie ksiąg Starego Testamentu idzie jej zdecydowanie słabiej niż recytacja odcieni Pantone. Ale ma hopla na punkcie Jezusa z Nazaretu i uważa, że chrześcijaństwo to najradośniejsza religia na świecie (choć złośliwi wliczają ten entuzjazm w profity neofity).
Od niedawna zajmuje się designem chrześcijańskim i wciąż wierzy, że sztuka użytkowa w Kościele nie musi ograniczać się do plastikowych Maryjek z odkręcaną główką na wodę święconą.
Lubi malować ikony i robić memy na Facebook’u. Nie lubi gdy muchy zjadają jej pigment z ikon i gdy nieznajomi użytkownicy kradną obrazki z fejsa zamiast je udostępniać.