Nasze projekty

Kard. Marian Jaworski trafił do szpitala

Mieszkający w Krakowie emerytowany metropolita Lwowa kardynał Marian Jaworski trafił na oddział intensywnej terapii kardiologicznej - podaje wicedyrektor szpitala im. Józefa Dietla w Krakowie.

„Jego stan jest poważny, ale stabilny” – przekazał dziennikarzom wicedyrektor Marcin Mikos.

Kard. Marian Jaworski urodził się w 1926 r. we Lwowie. Całe życie związany był z dwoma miastami: Lwowem i Krakowem. W 1945 uzyskał świadectwo dojrzałości i został przyjęty do Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego we Lwowie, które w tym samym roku zostało przeniesione do Kalwarii Zebrzydowskiej. Tam w latach 1945–1950 odbył studia filozoficzno-teologiczne. Święceń prezbiteratu udzielił mu 25 czerwca 1950 w kaplicy obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej w kościele Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej arcybiskup metropolita lwowski Eugeniusz Baziak. Był rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, zaś w latach 1991 – 2008 metropolitą Lwowa. Uczestniczył w konklawe zwołanym po śmierci św. Jana Pawła II.

Otrzymał wiele wyróżnień. Do najważniejszych należą: Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia teologiczne i dydaktyczne oraz za posługę duszpasterską Kościołowi Lwowskiemu oraz Order Orła Białego w uznaniu znamienitych zasług dla odbudowy życia religijnego na Kresach Wschodnich, pogłębiania dialogu ekumenicznego oraz za osiągnięcia naukowe w dziedzinie filozofii i teologii.

Reklama
Reklama

ad, Gość Niedzielny/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite