Nasze projekty

Kard. Dziwisz otrzymał najwyższe odznaczenie Węgier

W niedzielę w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz otrzymał Wielki Krzyż Orderu Zasługi Węgier. „Przyjmuję ten order jako wyraz wspólnej troski o zachowanie wartości moralnych, jakie znajdują się u fundamentów naszych narodów i całej cywilizacji europejskiej” – powiedział metropolita krakowski.

Odznaczenie wręczył Zoltán Balog, który w rządzie Węgier kieruje Ministerstwem Zasobów Ludzkich i jednocześnie jest pastorem kalwińskim. Minister Balog wygłosił również laudację. „Życie Ojca Kardynała uważamy za pełne ofiary, a krzyż Ksiądz Kardynał nosi nie tylko na piersi, ale też i na ramionach. A ten krzyż, który ja przywiozłem jest wyrazem wdzięczności za służbę Księdza Kardynała na rzecz Kościoła i Europy” – mówił.

Wielki Krzyż Orderu Zasługi Węgier został nadany metropolicie krakowskiemu przez prezydenta Węgier Jánosa Ádera na wniosek premiera Węgier Viktora Orbána „w uznaniu doniosłej roli Księdza Kardynała w życiu Kościoła powszechnego oraz za jego wybitną działalność w umacnianiu więzi między Stolicą Apostolską a Węgrami, jak też za wyjątkowe zasługi w pielęgnowaniu pamięci świętego papieża Jana Pawła II”.

Przyjmując order Kard. Dziwisz podkreślił, że Polskę i Węgry łączy wspólnota losów, której symbolem są przedstawiciele dynastii Piastów, Andegawenów i Jagiellonów, którzy zasiadali na stolicy w Krakowie i w Budzie oraz wspólni święci, tacy jak św. Stefan, św. Jadwiga czy św. Jan Paweł II.

Reklama
Reklama

Hierarcha wskazał, że dziś jeszcze bardziej potrzeba wspólnych wysiłków obu narodów na rzecz troski o wartości tożsamości chrześcijańskiej Europy, dającej podstawy do budowania bardziej ludzkiego i bardziej szczęśliwego kontynentu. „Jesteśmy złączeni w wysiłkach, ponieważ również Kościół w Polsce i instytucje państwowe odczuwają ten sam obowiązek. Troska o zdrową rodzinę i młodzież jest naszą wspólną sprawą i najlepszym wkładem w dobro wspólne Europy” – stwierdził.

„Najwyższe odznaczenie Węgier dla mnie przyjmuję z wdzięcznością za wszelką życzliwość, jakiej ja i moi rodacy doświadczali w przeszłości i doświadczają dziś od braci Węgrów” – powiedział kard. Dziwisz. Pozdrowił prezydenta i premiera Węgier, a także Episkopat tego kraju z kard. Erdö, metropolitą Esztergom.

Dzisiejsze odznaczenie kard. Stanisława Dziwisza jest także wyrazem wdzięczności Węgrów za zasługi metropolity krakowskiego w umacnianiu zaufania oraz serdecznych i bliskich kontaktów między Polską a Węgrami, między Kościołami i wspólnotami w Polsce i na Węgrzech.

Reklama
Reklama

luk / Kraków

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite