“Jezus jest w zbombardowanych ukraińskich miastach”. Przejmujący Grób Pański w archikatedrze warszawskiej

W tym roku Grób Pański w archikatedrze warszawskiej nawiązuje do wojny w Ukrainie. "Ten grób pokazuje, że Jezus jest w tych ludziach, w tym mieście, w tym wszystkim, co się dzieje" - mówi ks. Maciej Jaszczołt, wikariusz parafii archikatedralnej.

Fot. archwwa.pl

Grób jest symboliczny, przywołuje obrazy zbombardowanych ukraińskich miast, które towarzyszą nam od ponad miesiąca. Chcieliśmy wyraźnie nawiązać do sytuacji w Ukrainie. Nie możemy udawać, że nic się nie dzieje, ale przez ten grób chcemy też pokazać nadzieję, którą niesie Chrystus – mówi ks. Maciej Jaszczołt.

„Bóg jest w tych ludziach”

W archikatedrze warszawskiej grobem są ruiny miasta, pośród których znajduje się Chrystus. Ludzie patrzą na wojnę, na sytuację w Ukrainie i też pytają: gdzie jest Jezus? Gdzie jest Bóg? A ten grób pokazuje, że On jest w tych ludziach, w tym mieście, w tym wszystkim, co się dzieje – tłumaczy.

Grób pokazuje to, co wydarzyło się w życiu Jezusa, jak został umęczony, zabity, “zbombardowany złem i nienawiścią, ale ostatecznie pokonał, to wszystko i zmartwychwstał”. I podobnie jest z ukraińskimi miastami. Tam jest Jezus, w tym zbombardowanym mieście, w ludziach, którzy musli opuścić swoje domy – podkreśla ks. Jaszczołt.

Reklama
Reklama
Fot. archwwa.pl

„Czasami nasza duchowa świątynia wygląda jak zbombardowane miasto”

Jak tłumaczy, to oddaje również sytuację każdego człowieka, który zostaje zrujnowany przez cierpienie, chorobę, różne słabości, ale “nad tym wszystkim jest nadzieja w Chrystusie, który może to odbudować”.

Chrystus jest dzisiaj zabijany, bombardowany, nasi znajomi nas bombardują. W nas też coś się burzy, czasami nasza wewnętrzna duchowa świątynia wygląda jak zbombardowane miasto, ale w tym wszystkim ciągle jest Chrystus – mówi ks. Jaszczołt.

Przeczytaj również

kh/archwwa.pl

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę