Nasze projekty

Jasna Góra czeka na piesze pielgrzymki z całej Polski. W trasę wyruszył jeden z biskupów

Sierpień to miesiąc wielu pieszych pielgrzymek z całej Polski. Dzisiaj w kierunku Jasnej Góry wyruszyli pielgrzymi m.in. z Warszawy, Krakowa, Radomia, Włocławka czy z Płocka. Wśród pątników jest także biskup radomski bp Marek Solarczyk.

Fot: Archidiecezja Krakowska

Jasna Góra jest przygotowana na spotkanie z pieszymi pielgrzymami, z radością przyjmiemy każdego, oczekujemy i zapraszamy – mówi przeor częstochowskiego klasztoru, o. Samuel Pacholski przed zbliżającym się pierwszym sierpniowym pielgrzymkowym szczytem. W najbliższym tygodniu, na uroczystość odpustową Wniebowzięcia NMP do Sanktuarium dotrzeć mają tysiące pątników.

Jasnogórski przeor podkreśla, że paulini oczekują na pielgrzymów, zwłaszcza pieszych, z tym większą radością, że „jest pewien niedosyt po ubiegłym roku, kiedy ograniczenia sanitarne właściwie uniemożliwiły pielgrzymowanie takiej liczby osób, które chciałby w pielgrzymkach wziąć udział”. W tym roku te obostrzenia nie są już tak restrykcyjne, dlatego mamy nadzieję, że przyjdzie wielu pątników – zauważa o. Pacholski i dodaje: „po ponad roku, kiedy żyjemy z koronawirusem, nauczyliśmy się jak się chronić, jak zachowywać się bezpiecznie, wielu jest zaszczepionych, to wszystko stwarza warunki, które pozwalają z optymizmem patrzeć na tegoroczne pielgrzymowanie”.

Płocka pielgrzymka w formie sztafety

Z Płocka dzisiaj ruszyła 40. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę w dniach 6-14 sierpnia odbywa się pod hasłem „Idziemy z Józefem”. Ma charakter sztafety: każdego dnia będzie pielgrzymowała inna grupa. Wyjątek stanowią dwa dni: 6 sierpnia, z Płocka do Sokołowa, to Dzień Wdzięczności za czterdzieści pieszych pielgrzymek, idą w niej wszyscy chętni. Podobnie będzie 14 sierpnia, z Wierzchowiska na Jasną Górę.

Reklama

Pątnicy pokonają z Płocka na Jasną Górę około 290 km. Będą codziennie uczestniczyć w Mszy św. (m.in. prymicyjnej z tegorocznymi prezbiterami) i w wieczornym Apelu Jasnogórskim. Będą mogli przyjąć szkaplerz, przystąpić do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Różańca Pielgrzymkowego, podjąć się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

W homilii bp Mirosław Milewski zaznaczył, że płocka pielgrzymka tradycyjnie ma swój początek w święto Przemienienia Pańskiego. Jezus z Ewangelii św. Marka (9,2-10) na „górze wysokiej” przemienił się wobec apostołów, ukazał swoją boskość. Jezus lubił góry, ale Jego góry nie były niedostępnymi szczytami, lecz otwartą przestrzenią dla każdego. Każdy mógł tam doświadczyć Jego miłości. Jednak na górę zawsze wchodzi się z trudem.

Wybraliście duchowy marsz zamiast wielu codziennych spraw i powinności. Ruszacie w kierunku góry, ponieważ macie pragnienie budowania w sobie wiary w świecie, który niestety promuje życie bez Boga i ładu moralnego. Pragniecie uzdrowienia chorego świata z wielkich ran naszych czasów: obojętności religijnej, relatywizmu, indywidualizmu i różnych ideologii – wymienił kaznodzieja.

Reklama

Z Wawelu na Jasną Górę

Z Krakowa ruszyła 41. Piesza Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę. Odwołując się do sceny Przemienienia na Górze Tabor z dzisiejszej Ewangelii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że zawarte jest tam ważne wskazanie, by myśleć na sposób Boży, a nie ludzki. Jesteście powołani, jako uczniowie Chrystusa, by myśleć po Bożemu, a nie kategoriami tego świata, gdzie rozum kalkulujący oblicza co się bardziej opłaca, a co nie – mówił metropolita krakowski.

Arcybiskup zacytował fragment „Zapisków więziennych” kard. Stefana Wyszyńskiego z 6 sierpnia 1956 r., w którym prymas opisywał, jak duchowo wyrusza z pielgrzymami, którzy „mają łaskę wezwania na Jasną Górę”. Abp Marek Jędraszewski podkreślił Boży sposób myślenia kard. Stefana Wyszyńskiego o pielgrzymce. Pragnę, by trud pielgrzymi przyniósł wiele chwały Ojcu, by stał się dziękczynieniem za królowanie Maryi w Polsce, by był również przygotowaniem do odnowienia Ślubów Narodu – pisał prymas.

Na szlak wyruszyli też warszawiacy

W Warszawie ruszyła 310. Paulińska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. W pielgrzymowaniu stawiacie sobie te pytania, na które w codziennym życiu może nie ma czasu, może ochoty. Pytania podstawowe: po co żyję, po co jestem, po co mnie Pan Bóg stworzył, i jakie to ma konsekwencje w codziennym życiu – mówił do pielgrzymów kard. Kazimierz Nycz podczas porannej Mszy w paulińskim kościele Ducha Świętego.

Reklama

Warszawski metropolita nawiązał do rozpoczynających się dziś rekolekcji „Beatyfikacja 33”, realizowanych w całej Polsce z okazji zbliżającej się beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej: „Tylko z pozoru te trwające 33 dni rekolekcje wyglądają groźnie, ale w praktyce jest to po prostu zaproszenie do pewnej dłuższej, towarzyszącej naszemu codziennemu dniowi refleksji wokół Ewangelii i tych dwojga nowych błogosławionych. Wszystkich mających chęć włączyć się w te rekolekcje, czy w parafiach, czy indywidualnie za pośrednictwem Internetu, serdecznie do tego zapraszam”.

Rozpoczynacie tegoroczną pielgrzymkę w małych strugach deszczu. Jeśli pamięć mnie nie myli, odprawiam dla Was Mszę 15 raz i zawsze odprawialiśmy na zewnątrz, na tzw. mazowieckim dworze. Tym razem odprawiamy w kościele, ale ufam, że ten niewielki deszcz, który rozpoczyna tę pielgrzymkę, ustanie, i będziecie mogli przejść w tym roku ku pogłębieniu waszych serc i dusz aż do Częstochowy w ładnej pogodzie, czego wam życzę i o to też się podczas tej Mszy świętej modlimy – powiedział do pielgrzymów kard. Nycz.

Kolejna pielgrzymka z Włocławka

Rodzina, przyjaciele i strugi deszczu towarzyszyły pątnikom wyruszającym na pielgrzymi szlak z Włocławka na Jasną Górę. 6 sierpnia, już po raz 33., wyruszyła grupa „Amarantów”, by po 7 dniach wędrowania dotrzeć przed tron Czarnej Madonny.

Doroczne rekolekcje w drodze rozpoczęła Msza św. w bazylice katedralnej, której przewodniczył ks. prał. Michał Krygier, kustosz włocławskiej katedry.

W homilii ks. Krygier, nawiązując do święta Przemienienia Pańskiego, zwrócił się do pielgrzymów: Pan Jezus wraz z Maryją zaprasza was dziś do wyruszenia w drogę na Jasną Górę Przemienienia. Przypomniał też, że w Biblii góra symbolizowała miejsce spotkania z Bogiem; tam też dokonywały się ważne wydarzenia: na górze Synaj Mojżesz otrzymał Dekalog, na Golgocie umarł na krzyżu, a Taborze ukazał apostołom swoją Boską chwałę. Zaznaczył, że wejście na górę związane jest z wysiłkiem. Tak też będzie na waszej drodze – mówił do zgromadzonych na liturgii, dodając, że „jak apostołowie, którzy patrzyli na Taborze widząc przemienionego Jezusa zapomnieli o trudach związanych z wejściem na wysoką górę, tak samo wy, wpatrując się w oblicze Matki Bożej w Jej cudownym wizerunku, przestaniecie czuć zmęczenie”.

Biskup na trasie z Radomia

Z Radomia wyruszyła43. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Mszy świętej w kościele Miłosierdzia Bożego na Jeżowej Wola w Radomiu przewodniczył i homilie wygłosił biskup Marek Solarczyk. Ordynariusz radomski przez najbliższych siedem dni będzie szedł razem z pielgrzymami do Matki Bożej Częstochowskiej.

W czasie homilii bp Marek Solarczyk zachęcał uczestników pielgrzymki, by między sobą rozmawiali o duchowych owocach pielgrzymowania do duchowej stolicy Polski. Jeśli to zauważymy, jeśli będziemy to nieśli w sobie, to czas pielgrzymki przyniesie owoce – powiedział biskup radomski.

Zachęcał pątników, by w trakcie pielgrzymki doświadczyli obecności Boga. Ważne jest, abyśmy potrafili nieść tę wspólnotę, a w niej Bóg objawi cudowne swoje dary dla nas. Niech Bóg nam błogosławi. Niech to będzie czas objawienia tego wszystkiego, co jest mocą Jego życia i miłości. Niech to będzie czas umocnienia naszej wspólnoty Kościoła radomskiego, co sprawi, że będziemy razem szli, żyli oraz głosili i wypełniali dzieła Boga w Jego imię – powiedział biskup Marek Solarczyk.

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę