Nasze projekty
Pixabay.com/frantafalta

Jak będą wyglądać tegoroczne wyjazdy wakacyjne?

Do wakacji pozostał miesiąc. Mimo trwającej pandemii, wiele inicjatyw i wyjazdów może odbyć się normalnie. W całej Polsce planowane są też rekolekcje i katolickie spotkania młodzieży.

Reklama

Nie jest to jednak oczywistość. Na początku czerwca nie odbędzie się największe katolickie spotkanie na Polach Lednickich. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, spotkanie odbędzie się online. „Gdybyśmy tylko mieli szansę zaprosić́ Was tłumnie na Pola Lednickie, to pracowalibyśmy dzień́ i noc, żeby to zrobić́! Jednak okoliczności są̨ oczywiste – imprez masowych nadal nie można organizować́, więc w zrozumieniu i modlitwie przyjmujemy to wyzwanie” – piszą organizatorzy.

Cały czas nie wiadomo, czy w normalnej formie odbędzie się Franciszkańskie Spotkanie Młodych. Jest ono zaplanowane na ostatni weekend lipca, ale organizatorzy czekają z decyzją, czy wydarzenie będzie zorganizowane online, czy odbędzie się normalnie w Kalwarii Pacławskiej. Wszystko zależy od obostrzeń, które będą obowiązywały.

Te nie są do końca jasne. Nie można organizować imprez masowych, ale postępująca akcja szczepień i mniej zachorowań dają nadzieję, na poluzowanie restrykcji. Większość takich spotkań odbywa się na świeżym powietrzu, a do takiej formy działalności wróciły choćby stadiony sportowe. Cały czas jednak nie wydano rozporządzeń dotyczących imprez kulturalnych i koncertów.

Z drugiej strony minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie RMF FM zapowiedział, że w najbliższym czasie rząd przedstawi harmonogram znoszenia kolejnych obostrzeń. Zapytany o koncerty stwierdził: Jestem optymistą. Absolutnie uważam, że jeżeli trend będzie kontynuowany, a przede wszystkim będziemy nadal mieli postępy w Narodowym Programie Szczepień, to nie ma argumentów, żeby nie przywracać normalnego życia – stwierdził.  Zapowiedział konferencję prasową w tej sprawie, która ma się odbyć przed 5 czerwca.

Wołczyn w reżimie sanitarnym

W normalny sposób ma się odbyć Spotkanie Młodych w Wołczynie organizowane przez Kapucynów. Młodzi spotkają się tam w dniach 12-16 lipca. Spotkanie będzie odbywać się w pełnym reżimie sanitarnym. Dostosujemy zarówno liczbę uczestników, jak i wszystkie inne okoliczności do obostrzeń, które w tym czasie będą obowiązywały – przekazali nam organizatorzy.

Reklama

Zapisy na to wydarzenie ruszają od 1 czerwca, ale jeżeli okaże się, że zapisze się więcej uczestników, niż będą na to pozwalały aktualne przepisy, to organizatorzy zamierzają się do tego dostosować. Dla osób, które z różnych powodów nie będą mogły uczestniczyć w Spotkaniu Młodych osobiście, przyjeżdżając do Wołczyna, będzie dostępna transmisja online – mówią.

Co z wakacyjnymi wyjazdami?

W większości diecezji w Polsce odbędą się za to oazy, rekolekcje i inne wyjazdy wakacyjne. Mimo, że jeszcze nie ma oficjalnych wytycznych, to już rozpoczęły się zapisy na wyjazdy.

W tej chwili nie ma żadnych wytycznych dotyczących wyjazdów kolonijnych, wypoczynku dzieci i młodzieży w wakacje. Prowadzimy zapisy, wszystko przygotowujemy, ale weryfikacja przyjdzie, kiedy rząd poda wytyczne – mówi ks. Marcin Rozmus, Moderator Grup Apostolskich Archidiecezji Krakowskiej, które organizują wyjazdy dla dzieci i młodzieży.

Reklama

Dodaje też, że obecnie większość biur podróży bazuje na wytycznych, które były wprowadzone w zeszłym roku. Obecnie to jest nasz punkt odniesienia – ­dodaje. Ocenia, że według nich w jednym wyjeździe będzie mogło wziąć udział o jedną trzecią młodzieży mniej, niż było to przed pandemią.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku kolonie i wyjazdy odbywały się w specjalnym reżimie sanitarnym.  W jednym pokoju czy namiocie byli wtedy zakwaterowani uczestnicy z tej samej grupy, w której prowadzi się zajęcia. Liczba osób zakwaterowanych w jednym pokoju nie mogła przekraczać 4 osób przy zachowaniu powierzchni 4 metrów kwadratowych  na 1 osobę.  Minimalna przestrzeń przy prowadzeniu zajęć w pomieszczeniu nie mogła być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę.

Pomiędzy turnusami miejsce wypoczynku miało być dodatkowo sprzątane i zdezynfekowane. W czasie jedzenia miał być zachowany dystans pomiędzy dziećmi, a także wprowadzony system zmianowy, by wszyscy uczestniczy nie spotykali się w jednym momencie na stołówce.

Nie wiadomo jednak, czy takie obostrzenia będą obowiązywać w te wakacje. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie informuje w tej sprawie. Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar przekazał nam, że trwają pracę nad zaktualizowaniem wytycznych. Jak przewiduje, jeszcze w tym tygodniu można się spodziewać opublikowania ich ostatecznej wersji.

Piesze pielgrzymki już ruszyły

Takie wytyczne pojawiły się w przypadku pieszych pielgrzymek, które już się rozpoczęły. GIS zaleca, aby każdy uczestnik posiadał środki ochrony osobistej, a więc maseczki, preparaty do dezynfekcji rąk i powierzchni. Organizatorzy powinni też zadbać o regularne dezynfekowanie powierzchni wspólnych, z którymi stykają się pątnicy.

W grupach nie może być więcej niż 300 osób, a pielgrzymi mają zachowywać co najmniej 2 metry odstępu od siebie. Jeśli u któregoś z pielgrzymów wystąpią objawy infekcji, należy go odizolować od reszty grupy i przewieźć na oddział zakaźny najbliższego szpitala. W przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem wszyscy pątnicy zostaną poddani kwarantannie.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę