Nasze projekty

O czym trzeba pamiętać? GIS wydał zalecenia dotyczące pielgrzymek pieszych

Maksymalnie 300 osób, dwumetrowy dystans między pielgrzymami oraz dezynfekcja rąk i powierzchni wspólnych. Podobnie jak przed rokiem, uczestnicy i organizatorzy pielgrzymek pieszych powinni zadbać o odpowiednie warunki sanitarne, które wymusiła pandemia koronawirusa.

W ostatnich dniach Główny Inspektorat Sanitarny wydał szczegółowe zalecenia dotyczące tegorocznych pielgrzymek pieszych, które mają zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom.

Jak zaleca GIS, w pielgrzymce powinno wziąć udział maksymalnie 300 pątników, w ten limit nie wlicza się osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

O czym powinni pamiętać pielgrzymi i organizatorzy?

Każdy uczestnik powinien posiadać środki ochrony osobistej, a więc maseczki, preparaty do dezynfekcji rąk i powierzchni. Organizatorzy powinni zadbać o regularne dezynfekowanie powierzchni wspólnych, z którymi stykają się pątnicy.

Reklama

Pielgrzymi powinni jak najczęściej myć i dezynfekować ręce, zachowywać bezpieczny dystans od innych pątników (co najmniej 2m), unikać powitania przez podawanie ręki. Co najmniej raz dziennie każdy z uczestników powinien mieć mierzoną temperaturę.

Pielgrzymki są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa zgodnie z obowiązującymi przepisami. Aktualnie na świeżym powietrzu, przy zachowaniu dystansu 1,5 m, maseczki nie obowiązują, jednak nadal należy je zakładać w pomieszczeniach zamkniętych np. w kościołach. W świątyniach trzeba także przestrzegać limitów dotyczących liczby osób, które mogą w nich przebywać jednocześnie.

Co w przypadku podejrzenia koronawirusa?

Oczywiście, każda osoba, która decyduje się na udział w pielgrzymce powinna być zdrowa i nie mieć żadnych objawów, które wskazywałyby na zakażenie koronawirusem. GIS nie rekomenduje przeprowadzania testów na COVID-19 wśród wszystkich pątników, ponieważ wykonuje się je w przypadku niepokojących objawów lub po kontakcie z osobą chorą.

Reklama

Jeśli u któregoś z pielgrzymów wystąpią objawy infekcji, należy go odizolować od reszty grupy i przewieźć na oddział zakaźny najbliższego szpitala. W przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem wszyscy pątnicy zostaną poddani kwarantannie.

„Rekomenduje się funkcjonowanie mobilnego punktu medycznego z przeszkolonym personelem medycznym w zakresie postępowania wobec podejrzenia wystąpienia objawów chorobowych wskazujących na zakażenie koronawirusem” – czytamy w zaleceniach GIS.

Przewodnicy pielgrzymek spotkali się na Jasnej Górze

Kilka tygodni temu o tegorocznych pielgrzymkach pieszych rozmawiali na Jasnej Górze przewodnicy grup, przedstawiciele klasztoru, służb sanitarnych i mundurowych. Jak podkreślił bp Krzysztof Zadarko, pewien model pielgrzymowania w czasie pandemii został już wypracowany, ale wszyscy liczą, że w tym roku na jasnogórskie szlaki będzie mogło wyruszyć więcej pątników niż przed rokiem.

Reklama

W tym roku, tak się spodziewamy, będzie więcej pielgrzymów nie tylko łączących się duchowo, ale więcej pielgrzymów będzie miało możliwość pójścia na szlaki pielgrzymie, i autentycznie uda nam się iść w większych grupach – mówił ks. Marian Janus, krajowy koordynator pieszych pielgrzymek na Jasną Górę.

kh/gov.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę