Nasze projekty

Francuscy organizatorzy ŚDM pielgrzymują do Polski

40 przedstawicieli francuskich diecezji przybyło do Polski z pielgrzymką i wizytą studyjną, aby lepiej poznać kraj, do którego za rok przyjedzie ponad 2 miliony młodych z całego świata na Światowe Dni Młodzieży i spotkanie z Ojcem Świętym

Uczestniczyć w tym będzie 60 tys. młodych Francuzów. Celem wizyty jest także mówienie szczegółów organizacyjnych z Komitetem Organizacyjym SDM Kraków 2016.

 

Grupa francuskich organizatorów ŚDM, przybyła 2 marca do Warszawy, gdzie zwiedziła Stare Miasto i sanktuarium ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu oraz spotkała się z grupą polskich, francuskojęzycznych kapłanów. Męczennik polskiej "Solidarności" cieszy się silnym kultem we Francji. Pielgrzymów przyjął także ambasador Francji Warszawie.

Reklama

3 marca pielgrzymki udali się na Jasną Górę, gdzie w kaplicy Cudownego Obrazu odprawili Mszę św., powierzając Matce Boskiej Częstochowskiej przygotowania do Światowych Dni Młodzieży we Francji. Jutro, 4 marca udadzą się do Wadowic, gdzie zwiedzać będą muzeum i dom rodzinny Jana Pawła II oraz bazylikę, w której został ochrzczony.

5 i 6 marca przedstawiciele francuskich diecezji spędzą w Krakowie, zwiedzając to papieskie miasto oraz spotykając się z polskimi organizatorami SDM 2016. Podjęte wówczas zostaną decyzje w jakich polskich diecezjach przebywać będzie francuska młodzież w tygodniu poprzedzającym Światowe Dni Młodzieży, oraz szczegóły ich pobytu w Krakowie, a w tym ich udział w poszczególnych wydarzeniach, Festiwalu Młodych, itd.

Goście z Francji 5 marca odwiedzą również niemiecki Obóz Zagłady Auschwitz-Birkenau, gdzie modlić się będą w miejscach śmierci św. Maksymiliana Kolbe oraz św. Edyty Stein.

Reklama

„Pobyt w Polsce dostarcza nam nie tylko wielu wrażeń, ale poznajemy tu niezwykle bogatą i złożoną historię tego kraju, sposób przeżywania wiary duchowość narodu, który będzie przyjmować młodzież z Europy i świata w przyszłym roku. To nam pomoże lepiej przygotować się do tego wydarzenia w sensie duchowym oraz stworzyć głębszą wspólnotę z Polakami” – deklaruje ks. Pierre Didier Nobloet, wicedyrektor paryskiego krajowego biura Światowych Dni Młodzieży.

Kapłan w rozmowie z KAI wyjaśnia, że wszystkie diecezje we Francji mianowały już odpowiedzialnych za przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Każdy z nich tworzy wokół siebie ekipę, której zadaniem jest mobilizowanie młodzieży do wyjazdu do Polski jak i przygotowania duchowe. Natomiast na szczeblu krajowym w ramach Narodowej Służby Ewangelizacji Młodych i Powołań przy Konferencji Episkopatu działa specjalne biuro Światowych Dni Młodzieży pod przewodnictwem osoby świeckiej, Anne-Lise Levacher. Koordynuje ona pracę 150 delegatów poszczególnych diecezji. Pierwsze ich spotkanie miało miejsce 6 grudnia ub. r. w Paryżu. Wzięła w nim udział także Dorota Abdelmoula z Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016 w Krakowie. Następne odbędzie się 31 maja, podczas którego opracowany zostanie dokładny program przygotowań duchowych, materialnych i logistycznych do SDM w Krakowie w 2016 r.


mp / Warszawa

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę