Nasze projekty

Festiwal Radości, czyli niezwykłe „wesele” w Licheniu

O tym, że Kościół jest młody i żyje radosną pełnią życia mogli przekonać się uczestnicy Festiwalu Radości, który po raz drugi odbył się w licheńskim sanktuarium. W sobotę, 16 lipca na placu koronacyjnym w starej części Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej wyprawiono niezwykłe „weselicho” czyli Festiwal Radości M&M „Maryja i Młodzi”.

fot. Festiwal Radości w Licheniu/materiały prasowe

Tematem tegorocznego wydarzenia był znak wody – symbol chrztu świętego, a za hasło obrano cytat z Dziejów Apostolskich: „Upili się młodym winem”.

W czasie całego festiwalu odbywała się modlitwa wstawiennicza, w zacisznych miejscach kapłani spowiadali chętnych, a w pobliskiej kaplicy trwała adoracja Najświętszego Sakramentu. Odbyły się także konferencje i świadectwa. Jedną z osób, które podzieliły się z młodymi swoim doświadczeniem Kościoła i drogą do Boga był Krzysztof Najdowski, który opowiedział o poszukiwaniach i odnalezieniu Jezusa oraz swojego miejsca we wspólnocie Kościoła. W radosnym świętowaniu uczestnikom nie przeszkodził nawet deszcz. Podczas opadów tańczono z uśmiechami na twarzach. Odbyła się także męsko-damska bitwa balonami z wodą.

Młodzi ludzie podczas wydarzenia mieli okazję skorzystać z wielu przygotowanych atrakcji. W namiotach odbywały się różnorodne warsztaty: pleciono makramy i różańce, robiono wianki i inne ozdoby z kwiatów, ozdabiano pierniki. Na najmłodszych czekały balony skręcane przez wolontariuszy w różne fantazyjne kształty. Podleśniczy Tomasz Szafrański opowiadał o leśnym savoir-vivre, a chętni mieli okazję skosztować gulaszu z dzika. Na licheńskiej scenie wystąpili EXODUS 15, Siewcy Lednicy, Talitha Kum i TAU. Od rana trwały prawdziwe przygotowania do wesela. Organizatorzy zaprosili uczestników do „pralnia” czyli skorzystania z sakramentu spowiedzi. Można było także udać się do salonu piękności – wykonać fryzurę i makijaż.

Reklama

Tu kardynał Wyszyński koronował obraz Matki Bożej

Barwnym pochodem po godzinie 15.00 wkroczono w centralny punkt spotkania. Za parami małżonków w ślubnych strojach i animatorami z flagami radosny korowód udał się na ołtarz polowy, gdzie 55 lat temu bł. kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Licheńskiej koronami papieskimi (15 sierpnia 1967 r.).

Festiwal radości „Maryja i młodzi” w Licheniu został stworzony na kanwie ewangelicznej opowieści o weselu w Kanie Galilejskiej. Maryja zaprasza nas, byśmy się weselili, bo Chrystus mówi, że goście nie powinni się smucić, dopóki pan młody jest z nimi – wyjaśniał ks. Rafał Krauze MIC, proboszcz parafii św. Doroty w Licheniu, opiekun ELO i organizator festiwalu.

„Radość jest błogosławiona przez Boga, On pragnie, byśmy byli szczęśliwi”

Motywem przewodnim festiwalu był znak wody, symbolu chrztu świętego. Hasło „Upili się młodym winem” pochodzi z drugiego rozdziału Dziejów Apostolskich.

Reklama

Fragment opowiada, jak apostoł Piotr po Pięćdziesiątnicy tłumaczył zebranym, z których wielu się nawróciło, że to, czego doświadczają, nie jest spowodowane tym, że upili się młodym winem, ale to obietnica, którą dał Pan Bóg. Mam nadzieję, że wszyscy uczestnicy doświadczyli tej radości, którą chce nam dać Chrystus. Radość jest błogosławiona przez Boga, On pragnie, byśmy byli szczęśliwi – podkreślił ks. Krauze. Eucharystii swoim śpiewem towarzyszył zespół „Maksymalni”. Na znak odnowienia chrzcielnego przymierza wszyscy obecni otrzymali białe chusty.

Uczestnicy modlili się o pokój na Ukrainie i na całym świecie, tańcem Sim Shalom. Tańcem modlono się także z użyciem flag wraz z Mocnymi w Duchu. Wyjątkowym i zaskakującym wydarzeniem był moment prawdziwych oświadczyn, które wydarzyły się podczas jednego z koncertów na scenie.

Licheńskie Sanktuarium wraz ze wspólnotą ELO zaprasza już dziś na kolejną edycję festiwalu, który nadal będzie utrzymany w konwencji wesela. W 2023 roku motywem przewodnim będzie jednak ogień symbolizujący Ducha Świętego.

Reklama

Organizatorami wydarzenia są Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej oraz ELO, czyli Ewangelizacyjny Licheński Ośrodek „Kecharitomene”.

kh, mat.prasowe/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę