„Ekshumacja może dowieść, że ks. Blachnicki był męczennikiem”

„Gdyby się potwierdziło, że ks. Franciszek Blachnicki został otruty, to możliwa jest zmiana kwalifikacji w procesie beatyfikacyjnym i uznania, że był on męczennikiem” – powiedział KAI abp Wiktor Skworc w związku z dokonaną 14 i 15 października ekshumacją zwłok sługi Bożego w Krościenku.

Fot. Ruch Światło-Życie/Facebook

Metropolita katowicki dodał, że wówczas do beatyfikacji ks. Blachnickiego nie byłoby potrzebne uznanie cudu za jego wstawiennictwem, lecz wyniesiony zostałby na ołtarze na drodze męczeństwa za wiarę.

Ekshumacja doczesnych szczątków ks. Franciszka Blachnickiego została przeprowadzona przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach w ubiegłym tygodniu, 14 i 15 października, w Krościenku nad Dunajcem, gdzie znajduje się centrum ruchu „Światło–Życie”. Tam w 2000 r. została przeniesiona z Carlsberga w Niemczech trumna z ciałem kapłana, który zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach w 1987 r. W czynnościach związanych z ekshumacją uczestniczyli również delegaci kościelni. Na wyniki ekshumacji w kwestii ustalenia przyczyny śmierci należy poczekać ok. 3 miesięcy.

Działania związane z ekshumacją pozwalają żywić nadzieję, że dzięki prowadzonemu obecnie śledztwu, wkrótce przybliżymy się do pełnej prawdy o okolicznościach związanych z końcem ziemskiego życia Czcigodnego Sługi Bożego ks. Blachnickiego – poinformował bp Adam Wodarczyk, który jest postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks. Blachnickiego.

Reklama
Reklama

Proces toczy się od 25 lat

Proces beatyfikacyjny ks. Franciszka Blachnickiego został wszczęty 9 grudnia 1995 r. w archidiecezji katowickiej, z inicjatywy Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła w Krakowie oraz Centrum Światło-Życie w Krościenku nad Dunajcem. Stolica Apostolska 21 kwietnia 1995 r. wydała tzw. nihil obstat, czyli zgodę na jego rozpoczęcie. Na postulatora wyznaczono ks. Adama Wodarczyka. Po odbytych sesjach oraz przesłuchaniu wyznaczonych świadków, 25 listopada 2001 r. proces na szczeblu diecezjalnym został zakończony, po czym jego akta zostały przekazane watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

27 lutego 2013 r. na ręce ówczesnego prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angela Amato zostało złożone tzw. Positio. 16 października 2014 r. Komisja Teologów Kongregacji jednomyślnie uznała heroiczność cnót ks. Franciszka Blachnickiego.

Rok później, 22 września 2015 r. odbyła się sesja kardynałów i biskupów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, która zaakceptowała tę decyzję oraz dokumentację procesu. 30 września 2015 r. papież Franciszek wydał zgodę na promulgowanie dekretu o heroiczności cnót Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Do decyzji o beatyfikacji niezbędne jest uznanie cudu dokonanego za pośrednictwem ks. Blachnickiego bądź udowodnienie, że jego śmierć nastąpiła na skutek męczeństwa za wiarę.

Reklama
Reklama

SPRAWDŹ: Biskup i prokurator o ekshumacji szczątków ks. Franciszka Blachnickiego

ag/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę