Nasze projekty

Dyspensa od postu w piątek 4 maja

Już 24 diecezje w Polsce opublikowały komunikaty biskupów o udzieleniu na najbliższy piątek 4 maja dyspensy od obowiązkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Udzielili ją najczęściej "ze względu na czas sprzyjający spotkaniom rodzinnym i towarzyskim", które odbywają się w trakcie tzw. Majówki.

W ostatnim tygodniu kolejne diecezje publikowały informacje o dyspensie na swoim terenie oraz ogłaszały ją wiernym podczas ogłoszeń parafialnych.

W większości przypadków równocześnie ze zwolnieniem z obowiązku postu biskupi zachęcili wszystkich do zastąpienia tej wstrzemięźliwości innymi aktami pokuty, zwłaszcza „uczynkami miłości i pobożności” lub modlitwą w intencjach Ojca Świętego.

Dyspensa już została ogłoszona m.in. na terenie całej archidiecezji warszawskiej (obie diecezje), wrocławskiej, poznańskiej, gnieźnieńskiej, krakowskiej, gdańskiej, katowickiej, kieleckiej, częstochowskiej, toruńskiej, włocławskiej, białostockiej czy radomskiej. Strony internetowe 18 diecezji i archidiecezji nie podają informacji o udzieleniu takiej dyspensy.

Reklama

Na zielono zaznaczono diecezje, w których opublikowano na stronie internetowej komunikat o udzieleniu dyspensy w dniu 4 maja 2018 r.

 

Reklama

ad/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę