Dwie diecezje muszą zapłacić odszkodowanie dla ofiary byłego księdza pedofila

Sąd Apelacyjny w Gdańsku odrzucił apelacje archidiecezji wrocławskiej i diecezji bydgoskiej w sprawie odszkodowania dla ofiary byłego księdza Pawła K., który wykorzystywał seksualnie chłopców. Obie kurie muszą zapłacić 300 tysięcy złotych jednemu z poszkodowanych.

Cathopic/Dimitri Conejo Sanz

Ksiądz Paweł K. po raz pierwszy został zatrzymany w 2005 roku. Mimo tego, że pojawiały się zarzuty wobec jego zachowania, to cały czas pracował w parafiach w archidiecezji wrocławskiej i diecezji bydgoskiej.

W 2015 r. za molestowanie i gwałty na trzech nieletnich sąd skazał Pawła K. na 7 lat więzienia. Rok później do sądu wpłynął pozew jednej z trójki jego ofiar – 24-letnigo dziś Karola, którego ksiądz poznał w czasie pracy w Bydgoszczy. Swoje szkody mężczyzna wycenił na 300 tysięcy złotych. O pieniądze zwrócił się do kościelnych instytucji: archidiecezji wrocławskiej i diecezji bydgoskiej.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy nakazał kuriom wypłacić odszkodowanie, ale te od wyroku się odwołały. Dzisiaj Sąd Apelacyjny w Gdańsku odrzucił te wnioski. Wyrok jest prawomocny.

Reklama
Reklama

Paweł K. został wydalony ze stanu kapłańskiego.

„Zastosujemy się do wyroku”

 Zastosujemy się do tego wyroku i go wykonamy – powiedział w rozmowie ze Stacją7.pl rzecznik archidiecezji wrocławskiej ks. Rafał Kowalski.

Stwierdził też, że jeszcze jest za wcześnie, by mówić o tym w jaki sposób to odszkodowanie będzie wypłacane. Z jednej strony nie uchylaliśmy się od pomocy ludziom, którzy zostali skrzywdzeni, natomiast kwestia wyroku dotyczyła odpowiedzialności za te czyny – zaznaczył. Nie zakładaliśmy, że zostaniemy tą odpowiedzialnością obciążeni, ale do wyroku się zastosujemy – dodał.

Reklama
Reklama

Stwierdził też, że archidiecezja wrocławska nie planowała wystąpienia do byłego księdza Pawła K. o rekompensatę finansową.

SPRAWDŹ; Biskupi poprawią system walki z pedofilią duchownych

Arkadiusz Grochot/Stacja7.pl

Reklama

 

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę