Nasze projekty

Biskupi poprawią system walki z pedofilią duchownych

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski rozpoczyna systemową pracę nad poprawą sytuacji ofiar pedofilii wśród księży, zapobiegania takim przestępstwom i walki z nimi - zapowiedzieli 22 maja na krótkiej konferencji prasowej abp Wojciech Polak i ks. Piotr Studnicki koordynator medialny Centrum Ochrony Dziecka.

Tematowi zadośćuczynienia ofiarom pedofilii duchownych oraz lepszej walce z tym procederem poświęcone było dzisiejsze zebranie Rady Stałej KEP, zwołane w trybie pilnym w związku z kryzysem, jaki nastąpił po emisji filmu braci Sekielskich. Efektem obrad jest list, który zostanie odczytany w najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach w Polsce, w którym biskupi przepraszają, że „nie uczynili wszystkiego, aby zapobiec krzywdom”. Efektem obrad jest również przyjęcie nowej strategii działania, o której poinformowano dziennikarzy podczas briefingu.

Na nową strategię składają się przede wszystkim:

  • poprawa systemu zgłaszania przez ofiary przypadków wykorzystywania seksualnego przez duchownych
  • praca nad powstaniem punktów kompleksowej pomocy ofiarom, w tym pomocy finansowej
  • postawienie na prewencję wszelkich nadużyć seksualnych duchownych, zwłaszcza wobec nieletnich. Mają ją stanowić np. szkolenia dla księży, zakonników, zakonnic i wszystkich pracujących w Kościele z dziećmi i młodzieżą, aby „przez zmianę świadomości stwarzać coraz bardziej bezpieczne środowiska”
  • powołanie grupy roboczej, która pomoże wprowadzać w życie nowe przepisy papieża Franciszka we wszystkich diecezjach. Będzie to grupa ekspercka, złożona głównie z prawników
  • poprawa komunikacji wewnątrz Kościoła, która ma m.in. zapobiec sytuacjom, że rekolekcje prowadzi ksiądz z zakazem pracy z młodzieżą, albo jako ksiądz przedstawia się osoba przeniesiona do stanu świeckiego
  • poprawa komunikacji tych działań względem wiernych, zwłaszcza we wspólnotach gromadzących świeckich

– Jest jeszcze wiele do zrobienia – przyznał na koniec abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, Prymas Polski.

Reklama

ad/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite