Duchowy odpoczynek nad polskim morzem. Miejsca, które musisz zobaczyć!

Wakacje to dobra okazja, żeby odpocząć i nabrać sił. Wiele osób szuka wytchnienia nad morzem. A gdyby w tym czasie naładować także te duchowe akumulatory? Przedstawiamy Wam cztery sanktuaria maryjne, które można odwiedzić przy okazji wakacji nad Bałtykiem!

Pixabay.com/Seaq68

Swarzewo  – Matki Bożej Królowej Morza

Nad samym polskim morzem niedaleko Władysławowa znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polskie Morza. W nim można zobaczyć rzeźbę uśmiechniętej Maryi.

Z figurką związanych jest kilka legend. Jedna z nich mówi o żaglowcu, który tonął w czasie sztormu, a załoga statku modliła się o ocalenie przed okrętową figurką Matki Bożej z Dzieciątkiem. Prośby żeglarzy zostały wysłuchane i wkrótce znaleźli się na lądzie, a z morza, wydobyli figurkę i ustawili ją w pobliżu studzienki.

Według innej legendy rzeźba pierwotnie przeznaczona była dla Gdańska, ale przewożący ją statek rozbił się, a statuetka wypłynęła na brzeg. W Swarzewie nie było wówczas kościoła, więc figurkę przeniesiono na Hel. Tam była przechowywana aż do czasów reformacji, kiedy to wrzucono Madonnę w morskie fale. Figurka ponownie wypłynęła w Swarzewie, co uznano za cud i postanowiono właśnie tu wybudować sanktuarium maryjne.

Reklama
Reklama

Po wizycie w sanktuarium można spacerem przejść nad brzeg morza – to tylko kilka minut spacerem!

Wejherowo – Kalwaria Kaszubska

20 kilometrów od Gdyni znajduje się wyjątkowe miejsce – Kalwaria Wejherowska. Jest ona rozplanowana na trzech wzgórzach, które otrzymały biblijne nazwy: Góra Oliwna, Syjon i Golgota.

W okolicy znajduje się 26 kaplic, które są poświęcone miejscom i zdarzeniom z życia Jezusa. To idealne miejsce na chwilę zadumy i refleksji.

Reklama
Reklama

W Wejherowie w klasztornym kościele św. Anny znajduje się też cudowny obraz Matki Bożej. Tytułuje się ją wezwaniem „Uzdrowienie chorych”, bo udokumentowano wiele przypadków uzdrowień duszy i ciała.

„Dziewczynka miała urodzić się ze skróconymi kończynami dolnymi i górnymi, oraz wadą serca. Lekarze rozważali wywołanie wcześniejszego porodu, a tymczasem dziecko urodziło się zdrowe i jego rozwój jest prawidłowy. Jesteśmy świadkami cudu w naszej rodzinie!” – pisała pewna kobieta w liście do sanktuarium w 2006 roku.

To bardzo ważne miejsce dla Kaszubów. Nazywają kalwarię swoją „duchową stolicą”.

Reklama

Sianowo – Matka Boża Królowa Kaszub

Nieco dalej na południe w Sianowie w północnej części Szwajcarii Kaszubskiej znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub. Czci się tam gotycką figurkę Maryi. Legenda mówi, że znaleziono ją w paprocianym krzaku i zaniesiono do kapliczki w Mirachowie, ale ta trzykrotnie w cudowny sposób wracała. To odczytano jako znak i zbudowano tam kościół.

Figurka słynie z wielu łask. Matka Boża Sianowska jest patronką młodzieży przedślubnej. Co roku do sanktuarium przyjeżdżają absolwenci szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich z całych Kaszub, aby modlić się o dobry wybór drogi życiowej.

Matemblewo – Sanktuarium Matki Boskiej Brzemiennej

Na obrzeżach Gdańska w środku Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego znajduje się kolejne niezwykłe miejsce – Sanktuarium Matki Boskiej Brzemiennej w Matemblewie. Znajduje się tam przede wszystkim  Słynąca łaskami figura Maryi. Matka Boża z Matemblewa jest szczególnie patronką małżeństw starających się o potomstwo.

Znajduje się tam także papieski ołtarz, na którym Jan Paweł II odprawiał mszę w Sopocie w czerwcu 1999 roku. Wokół niego wybudowano też stacje drogi krzyżowej, które przybrały kształt kalwarii.

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę