Nasze projekty

Człowiek, który żył życiem Polski. Powstaje film dokumentalny o Wiesławie Chrzanowskim

"Wiesław Chrzanowski - w szkole Dmowskiego” to filmowa biografia dająca sposobność odkrycia osobowości i charyzmy człowieka, który żył życiem Polski: marszałka Sejmu, ministra sprawiedliwości, żołnierza AK, profesora, dziennikarza, założyciela Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, opozycjonisty, doradcy Prymasa Wyszyńskiego.

Film „Wiesław Chrzanowski – w szkole Dmowskiego” powstaje w 10. rocznicę śmierci Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej. 

Podjęliśmy się produkcji filmu dokumentalno- edukacyjnego „Wiesław Chrzanowski – w szkole Dmowskiego”, bo jesteśmy przekonani, że bogate, bardzo aktywne życie Wiesława Chrzanowskiego, jego zaangażowanie społeczne, najwyższych lotów kultura osobista i polityczna, a także odważne świadczenie o wierze – może być świeżym źródłem inspiracji dla młodych Polaków – wyjaśnia Andrzej Dubiel z firmy Media Visage – producenta dokumentu.

Film zawiera zarejestrowane na taśmie filmowej wypowiedzi Wiesława Chrzanowskiego, cytaty z jego tekstów i wywiadów prasowych. Producenci sięgnęli po ikonografię fotograficzną i zasoby archiwów filmowych, wykorzystali także własne zdjęcia filmowe miejsc związanych z działalnością bohatera dokumentu

Reklama

Osobowość i charyzma Wiesława Chrzanowskiego jest w filmie oddana także poprzez wypowiedzi osób z jego otoczenia, dla których był liderem, nauczycielem, przyjacielem, przywódcą. W filmie pojawiają się współpracownicy, uczniowie i wychowankowie prof. Chrzanowskiego: Jacek Bartyzel, Paweł Milcarek, Marek Jurek, Wojciech Turek, Paweł Skibiński, Bogdan Kiernicki, Grzegorz Kucharczyk, Aleksander Hall, i Piotr Mierecki. Dzielą się oni swoją opinią o roli Wiesława Chrzanowskiego w najnowszej historii Polski, podejmując w wypowiedziach m.in. wątek katolicyzmu społecznego, polskiej myśli narodowej i rozumienia patriotyzmu. 

Autorem scenariusza filmu i jego reżyserem jest Krzysztof Nowak, dziennikarz, reżyser filmów dokumentalnych i absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

Premiera dokumentu “Wiesław Chrzanowski – w szkole Dmowskiego” odbędzie się w listopadzie. 

Reklama

Produkcja dokumentu jest dofinansowana ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja 2022 Wolność po polsku.

mat. prasowe

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę