Nasze projekty

„Czarna księga prześladowań chrześcijan w świecie”

"Czarna księga prześladowań chrześcijan w świecie" trafiła właśnie do polskich księgarń. Z blisko 900-stronicowego opracowania wynika jednoznacznie, że chrześcijaństwo jest dziś najbardziej zagrożoną religią na świecie

Polskie tłumaczenie francuskiego oryginału opublikował Dom Wydawniczy Rebis. 17 listopada odbędzie się w Warszawie prezentacja tego dzieła, organizowana przez KAI.

W spotkaniu udział wezmą: bp Krzysztof Zadarko – delegat Episkopat ds.Imigracji, ks. dr hab. Waldemar Cisło – dyrektor polskiej sekcji Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Tomasz Szponder – prezes Domu Wydawniczego Rebis. Spotkanie odbędzie się 17 listopada (wtorek) w siedzibie Sekretariatu KEP w Warszawie, skwer kard. Wyszyńskiego 6 o godz. 12.00.

Reklama
Reklama

Chrześcijaństwo jest dzisiaj najbardziej zagrożoną religią na świecie – podkreśla wydawca. Około 150 milionów chrześcijan – katolików, prawosławnych, protestantów – doświadcza różnych form dyskryminacji albo bezpośredniego prześladowania.

Wyznawcy Chrystusa mieszkający na Bliskim Wschodzie, w Afryce Subsaharyjskiej i w Azji są celem ataków grup zbrojnych i organizacji terrorystycznych. Są zastraszani, ranieni i mordowani. Na terytoriach opanowanych przez Państwo Islamskie padają ofiarą czystek religijnych.

Reklama
Reklama

Raport jest wspólnym dziełem specjalistów z wielu dziedzin – historyków, dziennikarzy, dyplomatów, pracowników organizacji pozarządowych, osobistości religijnych – i świadków, ludzi bezpośrednio dotkniętych cierpieniem z powodu wyznawanej wiary. Autorami świadectw, reportaży i analiz są chrześcijan różnych wyznań, muzułmanie i żydzi a także ateiści.

Wydawcy opracowania wskazują, że problem prześladowań chrześcijan to nie tylko kwestia wolności religijnej, lecz stanu całej cywilizacji i niesionych przez nią wartości. Dlatego los prześladowanych chrześcijan nie jest problemem ich samych, lecz wspólną ludzką sprawą, dotyczy agnostyków i ateistów, wyznawców innych religii, intelektualistów, rządzących i organizacji pozarządowych.

We wstępie do polskiego wydania „Czarnej księgi…” bp Krzysztof Zadarko zauważa, że jest to „nie tylko kronika męczeństwa i krwi, ale i próba odpowiedzi na pytanie o sens życia ludzkiego, który daje religia”.
Z kolei jeden z autorów dzieła, bp Jean Michel di Falco stwierdza, że „zalążków przemocy nie należy szukać ani w Starym Testamencie, ani w Koranie, ani w ateizmie, ani w systemach politycznych ale w naszych sercach”.

Reklama

Obszerne opracowanie jest – jak przekonują autorzy – przewodnikiem po świecie pełnym niesprawiedliwości, próbą zrozumienia jej źródeł, wprowadzeniem w wyjątkową różnorodność i wielokulturowość samego chrześcijaństwa.

„Czarna księga prześladowań chrześcijan w świecie” nie opisuje jedynie smutnych losów wyznawców jednej religii – to wielogłosowa opowieść o istocie człowieczeństwa, o naszych lękach i nadziejach, a także o różnorodnych formach manipulacji, jakim bywamy poddawani.

Redaktorami monumentalnego opracowania są: francuski biskup Jean Michel di Falco, wieloletni konsultor Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu; dominikanin z konwentu w Oxfordzie i b. generał Zakonu Timothy Radcliffe oraz prof. Andrea Riccardi, założyciel rzymskiej Wspólnoty Świętego Idziego.
Materiały zebrał Samuel Lieven, dziennikarz, publicysta francuskiego dziennika „La Croix”. Od lat zajmuje się on miejscem religii w społeczeństwie, zwłaszcza w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Łacińskiej.

„Czarna księga prześladowań chrześcijan w świecie”, redakcja: bp Jean Michel di Falco, o. Timothy Radcliffe OP, Andrea Riccardi; zebrał Samuel Lieven. Przełożyli Bogdan Baran, Joanna Gorecka-Kalita, Monika Szewc-Osiecka, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2015.


tk / Warszawa

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę