Nasze projekty

Kolejne aresztowania księży i likwidacja Caritasu. Trwają prześladowania Kościoła w Nikaragui

To najbrutalniejsze prześladowania Kościoła katolickiego trwające obecnie na świecie. Doszło do kolejnych zatrzymań księży w dwóch diecezjach. Władze zdelegalizowały też Caritas diecezji Matagalpa i czternaście innych organizacji pozarządowych działających na jej terenie.

fot. freepik.com, Domena publiczna

Położona w Ameryce Środkowej Nikaragua jest jednym z krajów, w którym dochodzi do najbrutalniejszych prześladowań Kościoła katolickiego – wynika z dwóch raportów szczegółowo opisujących pogwałcenie praw człowieka w tym kraju. Nieprzerwanie od 2007 r. urząd prezydenta pełni tam Daniel Ortega, który kierował też krajem w latach 1985-1990. Wiceprezydentem jest jego żona Rosario Murillo. Walczy z opozycją, Kościołem katolickim, blokuje wolne media, utrzymuje ścisłe relacje z Kubą i Rosją.

Biskup w więzieniu „za zdradę ojczyzny”

Półtora tygodnia temu władze kraju aresztowały kolejnych dwóch księży – Leonela Balmacedę i Denisa Martíneza. Zatrzymana została również asystentka duszpasterska w Matagalpa, Carmen Sáenz. Wcześniej władze najpierw aresztowały, a następnie wydaliły z Nikaragui siedmiu kapłanów, którzy otrzymali schronienie w Rzymie.

We wrześniu ubiegłego roku rozwiązano zakon jezuitów, konfiskując zarazem wszystkie zgromadzone przez niego rezydencje i inne dobra. Nieco ponad rok wcześniej aresztowano biskupa Rolanda Álvareza, ordynariusza diecezji Matagalpa.

Reklama

Biskup pozostaje w więzieniu po tym, jak odrzucił możliwość wygnania, tłumacząc, że wierni w kraju potrzebują, aby pozostał z nimi. Jak podaje serwis Opoka, po budzącym duże wątpliwości procesie w lutym 2023 r. został skazany na ponad 26 lat więzienia pod zarzutem „zdrajcy ojczyzny”. Warunki jego niewoli są w dużej mierze nieznane. 

Warto też przypomnieć, że w marcu 2022 r. z Nikaragui  został wydalony polski nuncjusz apostolski abp. Waldemar Stanisław Sommertag

Ponad 870 ataków na Kościół w 6 lat

W opublikowanym 15 sierpnia raporcie prawniczka i badaczka Martha Patricia Molina wskazała i opisała ponad 870 ataków na Kościół katolicki których władze Nikaragui dokonały tylko od 2018 roku, czyli na przestrzeni 6 lat. W wielu przypadkach oprócz samego opisu zawarte zostało także świadectwo, zdjęcie lub publikacja na temat incydentu, a także wskazane zostały dokładne daty zdarzeń.

Reklama

Ataki zostały podzielone na siedem kategorii, od ataków fizycznych i profanacji po arbitralne zamykanie instytucji religijnych, uwięzienie dziesiątek księży – w tym dwóch biskupów – oraz wygnanie do tej pory 143 duchownych, co stanowi ponad 23 proc. wszystkich duchownych w Nikaragui” – pisze w prologu raportu Eduardo Martínez, redaktor naczelny gazety La Prensa Nicaragua i dodaje – W wyniku tego brutalnego ataku Kościół został uciszony; żaden ksiądz, ani w kraju, ani poza nim, nie odważy się mówić o polityce, a tym bardziej krytykować reżimu.

Molina wskazuje również, że na wygnaniu przebywa 154 duchownych (biskupów, księży, diakonów i seminarzystów), a także 91 sióstr zakonnych. W raporcie stwierdzono również, że od kwietnia 2018 r. do lipca 2024 r. dyktatura Nikaragui zakazała łącznie 9 688 procesji i działań religijnych.

Delegalizacja Caritasu

12 sierpnia ministerstwo spraw wewnętrznych unieważniło osobowość prawną – czyli de facto zlikwidowało – Caritas diecezji Matagalpa, jednego z ośmiu oddziałów Caritas Nikaragui, oraz czternastu innych organizacji pozarządowych, z których dziewięć rozwiązało się „dobrowolnie”.

Reklama

Caritas działała w diecezji Matagalpa od marca 2009 roku niosąc wsparcie najuboższej ludności. Według ministerstwa spraw wewnętrznych podjęte działania są wynikiem braku złożenia sprawozdania finansowego za lata 2020-2023 i wygaśnięciem w 2022 roku mandatu rady administracyjnej tej diecezjalnej organizacji pomocowej.

W liczącej około 6,5 mln mieszkańców Nikaragui od stuleci dominującą religią jest chrześcijaństwo, a głównym nurtem katolicyzm. Nikaraguańska konstytucja zabrania dyskryminacji ze względu na religię oraz przewiduje wolność wyznania, religii i kultu. Mimo to Kościół w Nikaragui od lat poddawany jest przeróżnym represjom, a w 2022 r. znalazł się wśród najbardziej prześladowanych wspólnot katolickich na świecie.

interia.pl, KAI, vaticannews.pl, jk/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja