Nasze projekty

Chrystus staje się widoczny przez to, co z Niego w nas płonie

Biskup koszalińsko-kołobrzeski przewodniczył Mszy Krzyżma w koszalińskiej katedrze. Eucharystię koncelebrowało z nim ponad 120 prezbiterów i 4 biskupów. - Chrystus staje się widoczny nie przez nasze słowa, ale przez to, co z Niego w nas płonie - powiedział bp Edward Dajczak do zgromadzonego w katedrze duchowieństwa.

W homilii bp Edward Dajczak przypomniał zgromadzonym kapłanom istotę tożsamości i posługi kapłańskiej. – Pan posłał nas nie tylko po to, abyśmy o Nim mówili, ale żebyśmy z Nim innych zapoznawali – powiedział.

Biskup podkreślił, że uczynić drugiego człowieka znajomym Jezusa, może tylko ten, kto sam jest blisko Niego. Jak zaznaczył, dotyczy to nie tylko kapłanów, choć ich, w największym stopniu. – We wspólnocie Kościoła najgroźniejsi są zawsze ci, którzy nie spotkali Jezusa, ale jako tacy się deklarują. To chrześcijańscy poganie. Jak można wytyczać drogę, kiedy nie zna się pełnego miłości uścisku Oblubieńca? Wtedy można ewentualnie zrobić innym wykład, który jednak nie zrodzi życia – mówił biskup.

Zwracają się szczególnie do kapłanów, biskup przestrzegł ich przed rutyną. – Chrystus nie jest dla innych tym, co o Nim mówimy, ale tym, jak Nim żyjemy. To jak Nim żyjemy, jest zdecydowanie bardziej czytelne i przekonujące. Chrystus staje się widoczny nie przez nasze słowa, ale przez to, co z Niego w nas płonie. Wtedy dopiero słowa mają znaczenie i przekonują – zaznaczył.

Reklama

Nawiązując do rozpoczętego niedawno II Synodu Diecezjalnego biskup przypomniał wszystkim zgromadzonym o tym, gdzie leży siła Kościoła. – On nie żyje dzięki strukturom, ale dzięki trwaniu w Chrystusie. Struktury się starzeją, z czasem pewne rzeczy przestają się sprawdzać, coś przestaje działać. Ale trwając w Chrystusie, w Kościele ciągle rodzi się nowe. Rozpoczynając synod odważyliśmy się powiedzieć Panu: „Słuchamy Cię od nowa, gorliwiej. Chcemy usłyszeć, co mówisz tej wspólnocie” – mówił.

Wskazując na cele synodu, a także ewangelizacji w ogóle, biskup stwierdził: „Na pierwszym miejscu nie jest troska o wypełnienie kościołów, choć to oczywiście też jest ważne, ale o to, by każdy ochrzczony żył pełnią Ducha Świętego”.

Podczas Mszy Krzyżma biskup pobłogosławił oleje chorych i katechumenów oraz konsekrował oleje krzyżma. Dziekani obecni na uroczystości zabrali następnie oleje do swoich dekanatów, aby przekazać jest proboszczom.

Reklama

Na koniec uroczystej Eucharystii biskup mianował także trzech kapłanów kanonikami honorowymi. Ks. Sławomira Forca i ks. Mieczysława Dzikowskiego – kolegiackiej kapituły pilskiej, a ks. prof. Janusza Bujaka – koszalińskiej kapituły katedralnej.

Tradycyjnie, w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma swój jubileusz święceń obchodzili wspólnie kapłani, którzy przyjęli sakrament 25, 50 i 60 lat temu.


xwp (KAI) / Koszalin

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę