Nasze projekty

Chory nastolatek mobilizuje mieszkańców Koszalina

Od trzech tygodni diecezjanie mobilizują siły, by wspierać chorego na białaczkę Filipa Gonciarka, 19-latka z Koszalina. O szturm modlitewny zaapelował bp Edward Dajczak. W tym tygodniu będzie można pomóc nastolatkowi, rejestrując się w bazie dawców szpiku.

Informacja o chorobie Filipa Gonciarka, harcerza zaangażowanego w liczne inicjatywy w Kościele, rozeszła się lotem błyskawicy i od ostatnich dni kwietnia poruszyła nie tylko koszalinian, ale ludzi w całej Polsce i na świecie.

Oprócz modlitwy i Mszy św. w intencji Filipa, które każdego dnia gromadzą jego duchowych przyjaciół, wiele osób decyduje się oddać krew i zarejestrować w bazie dawców szpiku, by w ten sposób pomóc choremu na nowotwór krwi nastolatkowi, a także innym chorym na białaczkę. Dla wielu z nich jedyną szansą na życie jest przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego.

O modlitewny szturm do nieba w intencji Filipa apelował w pierwszych dniach jego hospitalizacji bp Edward Dajczak.

Reklama

W piątek 25 maja rusza kolejna akcja polegająca na rejestracji osób chętnych w bazie dawców szpiku fundacji DKMS. Dołączyć do grona potencjalnych dawców będzie można podczas Dni Koszalina w centrach handlowych i wszystkich koszalińskich parafiach.

Mogą to uczynić osoby w wieku od 18 do 55 lat, pobierając (bezboleśnie) wymaz z wewnętrznej strony policzka i odpowiadając na kilka pytań. Rejestracja jest bezpłatna, trwa 10 minut. Punkty pobrań będą działać w kilkudziesięciu miejscach w Koszalinie.

O finansowe wsparcie kosztów leczenia Filipa prosi diecezjalna Caritas. Aby tego dokonać, można wpłacać pieniądze na konto Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej o numerze 60 1020 2791 0000 7002 0234 4976 z dopiskiem „HARCERZ”. Charytatywne sms-y o tej samej treści (2,46 zł z VAT) można wysyłać na numer 72052

Reklama

Filip Gonciarek to tegoroczny absolwent Technikum Elektrycznego, któremu nagła choroba przeszkodziła w podejściu do matury. Jest instruktorem ZHR i założycielem koszalińskiej szkoły modlitwy dla młodych „Oratorium”. Koordynował akcję przygotowania tysięcy różańców, które zostały rozdane na spotkaniu młodych w Skrzatuszu. Filip jest także wiceprezesem diecezjalnego Stowarzyszenia „Vocatio Dei” i członkiem Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej.

O swojej chorobie – ostrej białaczce szpikowej monoblastycznej – dowiedział się 27 kwietnia, a od 1 maja przebywa w szpitalu w Słupsku, gdzie poddawany jest chemioterapii. Prawdopodobnie będzie potrzebował przeszczepu szpiku kostnego.

KAI/ad

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite