„Carlo Acutis uczył, jak korzystać z wirtualnego świata”

„Błogosławiony Carlo Acutis uczy, jak korzystać z wirtualnego świata. Pokazuje, że w internecie jest wiele dobra, którego podłożem jest wiara w Boga” – powiedział bp Mirosław Milewski w parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Skępem w diecezji płockiej. W czasie Mszy św. udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

źródło: Saints and Blesseds/CC PDM 1.0

Bp Milewski w homilii przypomniał, że 10 października w Asyżu odbyła się beatyfikacja Carlo Acutisa – nastolatka nazywanego „influencerem” Boga, co w mediach społecznościowych oznacza wpływ i oddziaływanie na innych, wchodzenie z nimi w relacje. Carlo, który był geniuszem komputerowym, prawdziwie zasłużył sobie na ten tytuł.

Urodził się w roku 1991, od dzieciństwa wiara była dla niego ważna, codziennie uczestniczył w Eucharystii, raz w tygodniu chodził do spowiedzi. Swoje umiejętności informatyczne wykorzystywał w dobrym celu: zasłynął z prowadzenia stron internetowych poświęconych świętym Kościoła katolickiego i cudom związanym z sakramentem Eucharystii. Gdy miał 15 lat nagle zachorował na białaczkę i po kilkunastu dniach zmarł, był to rok 2006. Został pochowany w Asyżu. W lutym 2020 roku zatwierdzono cud za wstawiennictwem tego chłopca.

Wasz rówieśnik czerpał siłę do nauki i życia z bardzo konkretnych źródeł. Żył informatyką, ale uważał, aby nie stała się ona złodziejem cennego czasu. Internet był dla niego narzędziem do celu nadrzędnego – do świętości. Często powtarzał: „Być zawsze blisko Chrystusa – to jest mój plan na życie” – zacytował biskup.

Reklama
Reklama

Historia krótkiego życia i śmierci Carla szybko obiegła cały świat. Ci, którzy ją poznali, podziwiali chłopca za to, że w taki krótkim czasie zrobił tak dużo dobrego dla innych, i że zawsze znajdował czas dla Pana Boga. Młodzi ludzie interesują się życiem Carla, ponieważ był ich rówieśnikiem i jak oni był zafascynowanym internetem.

„On nie był śwętoszkowaty”

Chłopiec odwołał się kiedyś do niepowtarzalnych, ludzkich linii papilarnych i wskazywał na konieczność zachowania tej wyjątkowości, by nie stać marną fotokopią innych, ale „odważyć się być kimś więcej, ponieważ życie jest ważniejsze niż cokolwiek innego”.

ZOBACZ: Carlo Acutis został oficjalnie błogosławionym

Reklama
Reklama

Piękne świadectwo o swoim synu dała Antonia Salzano, mama Carla Acutisa. Przyznała, że sama była religijną ignorantką, a zachowania syna często ją zaskakiwały: On nie był świętoszkowaty, pociągała prostota jego wiary i jej wiarygodność – zaznaczyła. Jej syn lubił też mówić, że „szczęście to zapatrzenie się w Boga, a smutek i zgorzknienie to zapatrzenie się w samego siebie”.

„Nie róbcie z siebie fotokopii”

Bp Milewski zwrócił się do kandydatów do bierzmowania, aby młodzi ludzie byli blisko Chrystusa: Nie róbcie z siebie fotokopii, bądźcie oryginalni, nie kopiujcie niewłaściwych zachowań innych ludzi, zła, które dostrzegacie na co dzień, hejtu, który wprost „wylewa się” z forów internetowych, kłamliwych fejków, niepotrzebnych apek. Sami najlepiej znacie wady i słabości wirtualnego świata. Nawet korzystając codziennie z mediów społecznościowych, można żyć inaczej. Można sięgnąć do portali religijnych. Można znaleźć katolickiego jutubera. Można szukać w internecie dobra, którego podłożem jest wiara w Boga – zaproponował biskup.

Życzył też, aby najważniejszym celem życia młodych ludzi było dążenie do świętości w codzienności.

Reklama

Po Mszy św. bp Milewski poświęcił tablicę dedykowaną św. Janowi Pawłowi II w 100. rocznicę jego urodzin. Została ona umieszczona na frontonie przy wejściu do kościoła parafialnego, który nosi tytuł Miłosierdzia Bożego – na cześć „Papieża miłosierdzia”.

SPRAWDŹ: Carlo Acutis – influencer Pana Boga. Rzecz o uświęcaniu Internetu

ag/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę