Nasze projekty

Brat Marek z Taizé: poszukujemy ok. 2,5 tys. noclegów dla pielgrzymów

- Chcielibyśmy zaprosić naszych gości do polskich rodzin, aby młodzi Europejczycy mogli zakosztować polskiej gościnności. Brakuje nam jeszcze ok. 2-2,5 tys. miejsc, żeby ugościć wszystkich przybyłych pielgrzymów – wyjaśnił Brat Marek z Taizé.

Już za kilka dni, 28 grudnia, rozpocznie się 42. Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu. Do stolicy Dolnego Śląska przyjedzie ok. 15 tysięcy młodych z prawie siedemdziesięciu krajów świata. Jak podkreślają organizatorzy, spotkanie to będzie okazją do poszukiwania odpowiedzi na stawiane sobie pytania poprzez wspólną modlitwę oraz doświadczenie gościnności.

Brat Marek z Taizé wyjaśnia, że warunki przyjęcia pielgrzymów są bardzo proste. Wystarczą 2 metry kwadratowe miejsca na podłodze, pielgrzymi mają karimaty i śpiwory. – Prosimy tylko o ugoszczenie przyjezdnych skromnym śniadaniem, by posileni, mogli udać się do miasta, gdzie czekać będzie bogaty program zajęć, od rana do ok. 22:00 wieczorem. Tylko 1 stycznia zachęcamy poczęstowania pielgrzymów obiadem. Tego dnia po południu wyruszą bowiem w drogę powrotną – zaznaczył.

Chęć przyjęcia pielgrzymów można zgłosić w każdej wrocławskiej parafii, a także poprzez stronę internetową www. taizewroclaw.pl lub w Centrum Przygotowań do Europejskiego Spotkania Młodych Taizé (ul. Piastowska 1a, Wrocław).

Reklama

– Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy już otworzyli swoje serca i domy. Liczba brakujących miejsc nie jest duża. Atmosfera spotkania jest o wiele piękniejsza i bogatsza, jeżeli mamy szanse spędzić ten czas z bliźnim. Wiele obaw i uprzedzeń znika jeśli mamy choć trochę czasu na poznanie drugiego człowieka – zachęcił brat Marek.

Główny organizator zarówno zbliżającego się spotkania, jak i wszystkich dotychczasowych – Wspólnota z Taizé powstała w 1940 z inicjatywy szwajcarskiego ewangelika reformowanego Rogera Schutza. Założył on klasztor, chcąc w ten sposób zgromadzić podobnie jak on myślących protestantów różnych wyznań, którzy nietypowo dla tego odłamu chrześcijaństwa (protestantyzm odrzuca życie zakonne) działaliby na rzecz jedności Kościoła. Z czasem do Taizé zaczęli przybywać również katolicy, a ostatnio także prawosławni i dziś wspólnota z wioski we francuskiej Burgundii ma charakter prawdziwie ekumeniczny. Na jej czele stoi od sierpnia 2005, po tragicznej śmierci założyciela, brat Alois.

Od 1978 bracia z Taizé organizują co roku na przełomie mijającego i nadchodzącego roku w różnych miastach Europy spotkania młodych ludzi z całego kontynentu w ramach tzw. Pielgrzymki Nadziei przez Ziemię. Trzykrotnie takie spotkania odbywały się w Polsce: dwa razy we Wrocławiu (1989/90 i 1995/96) i raz w Warszawie (1999/2000). W sumie młodych chrześcijan gościły dotychczas 16 miast europejskich.

Reklama

 

KAI

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę