Nasze projekty

Bp Rakoczy ukarany przez Stolicę Apostolską za zaniedbania dot. nadużyć seksualnych

Biskup Tadeusz Rakoczy, biskup senior bielsko-żywiecki został ukarany przez Stolicę Apostolską za zaniedbania dot. nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych. Informację podała Archidiecezja Krakowska.

„Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postepowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Tadeusza Rakoczego w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich” – czytamy w komunikacie.

W wyniku zakończonego postępowania bp Rakoczy nie może uczestniczyć w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych, ma prowadzić życie „w duchu pokuty i modlitwy”, ma zakaz uczestniczenia w zebraniach plenarnych Konferencji Episkopatu Polski, a także musi wpłacić pieniądze sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa powołanej przez Konferencje Episkopatu Polski.

Jak przekazała diecezja bielsko-żywiecka, przyjęła tę decyzję do wiadomości i zastosuje się do niej w tym, co dotyczy jej funkcjonowania. „Nie jesteśmy upoważnieni do udzielania ewentualnych wyjaśnień czy odpowiedzi dotyczących postępowania, które było prowadzone przez Stolicę Apostolską” – czytamy w oświadczeniu.

Reklama
Reklama

Według doniesień mediów biskup senior Tadeusz Rakoczy kilkanaście lat temu nie przeprowadził kościelnego dochodzenia w sprawie molestowania w dzieciństwie ministranta przez jednego z duchownych. Biskup miał spotkać się z dorosłym już mężczyzną dwa razy i wysłuchać go, nie podjął jednak żadnych działań. Niedługo później ksiądz, na którego złożono doniesienie, wykorzystał kolejne dziecko. Zareagował na to dopiero następca bp. Rakoczego, bp Roman Pindel, który zlecił dochodzenie zaraz po otrzymaniu zgłoszenia. To dochodzenie zakończyło się dekretem karnym zatwierdzonym przez Kongregację Nauki Wiary.

ag/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite