Nasze projekty

Komunikat metropolity krakowskiego w sprawie bp Tadeusza Rakoczego

Kuria krakowska poinformowała o zakończeniu diecezjalnego etapu dochodzenia w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa Tadeusza Rakoczego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne.

fot. YouTube/Grupa Medialna Południe

Publikujemy cały tekst oświadczenia:

 

W następstwie formalnych zgłoszeń, Stolica Apostolska w oparciu o motu proprio Ojca Świętego Franciszka Vos estis lux mundi (art. 10 §1) upoważniła arcybiskupa metropolitę krakowskiego do przeprowadzenia dochodzeń w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa Tadeusza Rakoczego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony dwóch duchownych diecezji bielsko-żywieckiej.

Reklama
Reklama

Etap diecezjalny dochodzeń został zakończony.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Według doniesień mediów biskup senior Tadeusz Rakoczy kilkanaście lat temu nie przeprowadził kościelnego dochodzenia w sprawie molestowania w dzieciństwie ministranta przez jednego z duchownych. Biskup miał spotkać się z dorosłym już mężczyzną dwa razy i wysłuchać go, nie podjął jednak żadnych działań. Niedługo później ksiądz, na którego złożono doniesienie, wykorzystał kolejne dziecko. Zareagował na to dopiero następca bp. Rakoczego, bp Roman Pindel, który zlecił dochodzenie.

Reklama
Reklama

CZYTAJ TEŻ: Koniec postępowania wobec bp Janiaka. Dokumenty przekazane do Watykanu

ah, diecezja.pl/Stacja7

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę