Nasze projekty

Bp Dziuba przenosi seminarium do Warszawy. „To była trudna decyzja”

Od nowego roku akademickiego klerycy z Łowicza będą kontynuować formację w seminarium duchownym Warszawie. "Z racji na coraz mniejszą liczbę kandydatów do kapłaństwa" - przekazał w liście pasterskim biskup łowicki Andrzej Dziuba.

fot. Cathopic

O przeniesieniu formacji kleryków do Warszawy informowano już w zeszłym roku. Wtedy do seminarium w Łowiczu zgłosił się tylko jeden nowy kandydat, który rozpoczął okres propedeutyczny już z alumnami archidiecezji warszawskiej w Podkowie Leśnej.

W liście pasterskim do wiernych na niedzielę Dobrego Pasterza bp Dziuba wyjaśnił powody swojej decyzji. „Z racji na coraz mniejszą liczbę kandydatów do kapłaństwa, po licznych konsultacjach, zdecydowałem, że nasze Seminarium zostanie od najbliższego roku akademickiego przeniesione do Warszawy” – napisał.

„Seminarium nie przestaje istnieć”

Od nowego roku akademickiego łowiccy klerycy będą przygotowywać się do kapłaństwa w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, które mieści się przy Krakowskim Przedmieściu.

Reklama

To była bardzo trudna decyzja, jednak trzeba było realnie zmierzyć się z tym wyzwaniem, aby nasza niewielka grupa kleryków mogła znaleźć najlepsze środowisko i warunki do rozwoju i formacji. Patrzymy na tę nową rzeczywistość z nadzieją, wierząc, że Pan nas dalej prowadzi. Seminarium nie przestaje istnieć, ale będzie teraz działać na terenie Archidiecezji Warszawskiej, w większej wspólnocie. Stamtąd nowo wyświęceni księża będą posyłani do parafii naszej diecezji. Także Kościół Łowicki jest w drodze i musi zmierzyć się z tym nowym wyzwaniem” – napisał hierarcha.

Biskup Dziuba poprosił o modlitwę za kleryków oraz o ofiary materialne, aby jak do tej pory zapewnić im całe zaplecze potrzebne do kształcenia i formacji.

„Chcemy także dobrze wykorzystać, poprzez remont i adaptację, budynek Seminarium, który zostaje w Łowiczu, aby wciąż mógł służyć naszej diecezji. Będzie także w nim nadal część przeznaczona dla kleryków i naszego Seminarium” – napisał biskup łowicki.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę