Biskupi spotkają się na Jasnej Górze. O czym będą rozmawiać?

Wizyta "ad limina", synod biskupów oraz beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej to główne tematy zbliżającego się spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych – poinformował bp Artur Miziński, sekretarz generalny Episkopatu Polski. Biskup będą obradować na Jasnej Górze, w środę 25 sierpnia, w przeddzień uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej.

fot. Episkopat / Flickr

Bp Mizińskich podkreślił, że wizyta „ad limina” to wyraz jedności Kościoła z papieżem i zwykle biskupi poszczególnych Episkopatów składają ją co 5 lat. Nasza Konferencja na takiej wizycie była ostatni raz w roku 2014. Z powodu pandemii czas pomiędzy wizytami został wydłużony. Centralne wydarzenia każdej wizyty Ad Limina to audiencja u Ojca Świętego, wizyta w poszczególnych dykasteriach Kurii Rzymskiej i celebracje Eucharystii – przypomniał sekretarz generalny.

Przypomniał, że biskupi wezmą udział w wizycie „ad limina” w czterech grupach podzielnych „według prowincji kościelnych”. Pierwsza rozpocznie wizytę 4 października, a czwarta zakończy wizytę 30 października. Do tej pory biskupi diecezjalni przedstawili sprawozdania z diecezji, które za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej w Polsce już zostały przesłane do Watykanu. Ponadto jesteśmy w ostatniej fazie przesyłania relacji do poszczególnych dykasterii Kurii Rzymskiej. Mamy również delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. kontaktów z biurem koordynacji – ks. dr. Adama Sycza, rektora Instytutu Polskiego w Rzymie – zaznaczył sekretarz generalny.

Reklama
Reklama

O czym jeszcze porozmawiają biskupi?

Podczas spotkania na Jasnej Górze, biskupi porozmawiają również o Synodzie biskupów, który w Watykanie otworzy papież Franciszek, w dniach 9-10 października. Natomiast w kościołach lokalnych otwarcie nastąpi w niedzielę 17 października.

Konferencja Episkopatu Polski wydelegowała na otwarcie Synodu swojego reprezentanta, którym jest osoba świecka. W takiej formie Synod biskupów będzie miał miejsce po raz pierwszy. Będzie się on odbywał w trzech etapach: etap w kościołach partykularnych i innych strukturach eklezjalnych (październik 2021 – kwiecień 2022); etap kontynentalny (wrzesień 2022 – marzec 2023); etap kościoła powszechnego (październik 2023). W związku z tym, przedmiotem rozważań biskupów podczas tego zebrania Rady Biskupów Diecezjalnych, będzie pierwszy etap synodu, który ma charakter konsultacji w poszczególnych kościołach lokalnych, aby w ten sposób – zgodnie z życzeniem papieża Franciszka – dać możliwość wysłuchania całego ludu Bożego, nikogo nie wykluczając – podkreślił bp Miziński.

Biskupi omówią również temat beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej. Wspólna beatyfikacja tych dwojga sług Bożych, uzasadniona jest przede wszystkim faktem, iż przez lata łączyła ich więź duchowa, a także żywotna współpraca i wzajemna inspiracja. Mimo limitów dotyczących uczestnictwa wynikających z pandemii, w uroczystości weźmie udział delegacja gości z Watykanu, z Konferencji Episkopatów Europy i oczywiście Konferencja Episkopatu Polski, a także przedstawiciele duchownych, reprezentacje zgromadzeń zakonnych i wierni świeccy – zauważył bp Miziński.

Reklama
Reklama

Jak przypomniał, liczba uczestników uroczystości została ograniczona, ale wierni będą mogli łączyć się duchowo poprzez media. Zgodnie z życzeniem papieża uroczystość powinna mieć charakter skromny i godny. Godny, gdyż dotyczy Prymasa Tysiąclecia, jednej z najważniejszych postaci w historii Kościoła w Polsce i Kościoła powszechnego XX wieku, skromny, gdyż odbywa się w sytuacji pandemicznej. Liczba uczestników będzie ograniczona, będą karty wstępu dla poszczególnych osób. Będzie natomiast możliwość łączności duchowej poprzez media, zarówno przez transmisję w telewizji publicznej, jak i przez telebimy w poszczególnych diecezjach, gdzie wierni będą mogli gromadzić się i duchowo łączyć z wydarzeniami odbywającymi się w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie – powiedział sekretarz generalny Episkopatu Polski.

kh/BP KEP/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę