Nasze projekty

Bezdomni z Warszawy zadbają o bezimienne groby

Osoby bezdomne, którymi opiekuje się Fundacja Kapucyńska im. Aniceta Koplińskiego w Warszawie już siódmy rok z rzędu rozpoczynają akcję sprzątania i pamięci o grobach osób pochowanych bez imienia i nazwiska. Sprzątaniu będzie towarzyszyć Msza św. za tych zmarłych oraz regularna modlitwa.

Akcja odbędzie się 26 października na Cmentarzu Południowym w Warszawie – największym cmentarzu komunalnym w stolicy. To tu najczęściej chowani są na koszt państwa zmarli, których tożsamości nie udało się ustalić. Na tabliczkach nad tymi mogiłami widnieje napis NN lub Szczątki Ludzkie, grobów tych nikt nie odwiedza i nikt o nie dba.

Wszystko zacznie się od modlitwy za te osoby. O godz. 7 rano uczestnicy akcji zgromadzą się w kościele oo. kapucynów na ul. Miodowej na Eucharystii sprawowanej właśnie w intencji wszystkich zmarłych bezimiennych. Następnie bezdomni i ich opiekunowe z Fundacji przejadą na Cmentarz Południowy, aby sprzątać ich groby, modlić się za nich, posadzić kwiaty i zapalić znicze.

– Akcja porządkowania bezimiennych grobów jest szczególnie ważna dla osób bezdomnych, ponieważ to najczęściej oni stają się po śmierci bezimienni. Pochowani są tam również ludzie całkowicie samotni, chorzy, uzależnieni i opuszczeni, którzy z różnych powodów znaleźli się w tragicznej sytuacji jeszcze za życia. Chcemy się za nich modlić, pamiętać o nich i tę pamięć wyrazić w prostych czynach posprzątania ich grobów

Reklama
Reklama

– mówi Milena Barysz z Fundacji Kapucyńskiej.

Podczas akcji planują uporządkować ok. 200 grobów, wymienić ok. 100 drewnianych krzyży. W akcji weźmie udział grupa 25 bezdomnych. Po powrocie zjedzą w Domu bł. Aniceta wspólny, ciepły posiłek.

Reklama
Reklama

Akcję wsparli dobroczyńcy. Właściciel sklepów Carrefour Polska podarował znicze, stolarnia p. Jacka Kwiatka wykonała nowe krzyże nagrobne, Wojciech Krzyżalewski sfinansował zakup chryzantem, zaś Zarząd Cmentarza zaoferował pomoc w odnalezieniu się na cmentarzu. 

ad, mat. prasowe/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite