Autobusy z przesłaniem Jana Pawła II wyjechały na ulice. „Zaskakują”

W przestrzeni miejskiej Warszawy m.in. na autobusach pojawiły się plakaty zachęcające do refleksji nad aktualnością Dekalogu, o którym mówił Jan Paweł II podczas jednej z pielgrzymek do Polski.

fot. Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego/Facebook

Za specjalne grafiki odpowiada Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które zaczęło kampanię „Wolność jest w nas” – nawiązującą do Dekalogu. Podczas pielgrzymki do Polski w 1991 roku, papież Jan Paweł II poświęcił wiele uwagi dziesięciu przykazaniom Bożym.

Jak podkreśla dyrektor muzeum, kampania ma „rozpocząć w sferze publicznej dyskusji na temat fundamentu moralności, który kształtuje życie społeczne”.

Pretekstem jest przesłanie pielgrzymki Jana Pawła II z 1991 r., kiedy to po przemianach politycznych kluczowym zagadnieniem stała się kwestia odpowiedzialnego korzystania z wolności w wymiarze indywidualnym – mówi Piotr Dmitrowicz, dyrektor Mt 5,14.

Reklama
Reklama

Na grafikach znalazły się również symboliczne gesty rąk

Jan Paweł II w czasie kolejnych homilii na pielgrzymce w 1991 roku odnosił się do kolejnych przykazań Dekalogu. Papież proponował powrót do wartości dziesięciu przykazań, na których warto budować wolną ojczyznę.

Jak podkreśla muzeum, nauczanie papieskie można odczytywać również współcześnie, w sferze politycznej społecznej i obyczajowej. Dlatego powstała wystawa złożona z nowatorskich projektów graficznych oraz haseł, które odsyłają do nauczania Jana Pawła II.

Powstało dziesięć plakatów – każdy z nich odpowiada jednemu przykazaniu – na których widzimy gesty rąk, symbolizujące konkretne emocje i postawy.

Reklama
Reklama

„Mają zaskoczyć i zachęcić do poszukiwań”

Jak tłumaczą pracownicy muzeum, „ręce mają wymiar symboliczny”, są wyrazem działania oraz nawiązywania kontaktu z drugim człowiekiem, „odnoszą się do prawicy Bożej, oznaczają moc, pomaganie”.

Grafiki można zobaczyć na przystankach autobusowych oraz autobusach. Plakaty mają wyrwać z utartych schematów myślowych, zaskoczyć i zachęcić do własnych poszukiwań. Mamy nadzieję, że ta forma pozwoli przeniknąć uniwersalnemu papieskiemu nauczaniu do szerszej świadomości – tłumaczy Anna Biskupska z Mt 5, 14.

kh/mt514.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę