Zastępca rzecznika praw obywatelskich Wojciech Brzozowski skierował do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i komendanta stołecznej Policji pisma z prośbą o wyjaśnienia pojawiających się oskarżeń o niewłaściwe traktowanie ks. Michała Olszewskiego.
Zastępca rzecznika praw obywatelskich Wojciech Brzozowski w specjalnym oświadczeniu poprosił szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i komendanta stołecznego policji o wyjaśnienia w sprawie oskarżeń „o niewłaściwe traktowanie ks. Michała O. podczas jego zatrzymania”.
Jak zaznaczono, według medialnych doniesień w ciągu dwóch dni zaraz po zatrzymaniu ks. Olszewski „został przekonwojowany do Warszawy, gdzie uczestniczył w intensywnych, trwających po kilkanaście godzin dziennie, czynnościach procesowych i przebywał w jednym z warszawskich pomieszczeń dla osób zatrzymanych”.
Zastępca RPO Wojciech Brzozowski w piśmie skierowanym do komendanta stołecznego Policji Dariusza Walichnowskiego przywołuje pojawiające się zarzuty dotyczące traktowania zatrzymanego. Ks. Olszewski miał nie zostać pouczony o swoich prawach, ani nie miał możliwości zapoznania się z regulaminem pobytu. Media donoszą również, że zatrzymanemu nie podano żadnego posiłku, a wodę podano tylko raz, za pomocą używanej wcześniej plastikowej butelki.
W oświadczeniu przytoczono także zarzuty o pozbawienie zatrzymanego dostępu do urządzeń sanitarnych czy naruszenia przepisów podczas czynności przeszukania.
PRZECZYTAJ>>> Ks. Olszewski „schudł w areszcie 15 kg”. Adwokat: „jest w złym stanie fizycznym”
Przeczytaj również
Podejrzenie naruszenia przepisów także podczas samego zatrzymania
Zastępca rzecznika praw obywatelskich skierował pismo z prośbą o wyjaśnienie również do szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Rafała Syryski. Według pojawiających się doniesień prawa ks. Olszewskiego mieli naruszyć także funkcjonariusze ABW podczas zatrzymania. Kapłan miał mieć założone kajdanki przez cały okres czynności procesowych oraz podczas transportu zatrzymanego do Warszawy.
„Zatrzymany miał korzystać z toalety w kajdankach, przy otwartych drzwiach i w obecności funkcjonariuszy. Następnie funkcjonariusze przeprowadzili go do sali zakupowej stacji, gdzie pozostawali z nim przez kilka minut w obecności licznych osób postronnych, nie reagując na robienie przez nie zdjęć konwoju” – można przeczytać w komunikacie.
Jak wskazuje zastępca rzecznika praw obywatelskich Wojciech Brzozowski, „okoliczności sprawy mogą wskazywać na naruszenie praw zatrzymanego, w tym jego prawa do prywatności, oraz do naruszenia jego bezpieczeństwa osobistego”. W związku z tym zwrócił się do komendanta stołecznego Policji Dariusza Walichnowskiego oraz szefa ABW Rafała Syryski o zbadanie sprawy i poinformowanie o wynikach. Zastępca RPO wystąpił również o udostępnienie dokumentacji związanej z pobytem ks. Olszewskiego w PDoZ oraz nagrań monitoringu.
Zarzuty wobec ks. Olszewskiego
Ksiądz Michał Olszewski, prezes Fundacji Profeto został zatrzymany i aresztowany na 3 miesiące tuż przed Wielkanocą, w Wielki Czwartek. Dokonano tego na polecenie prokuratorów zajmujących się badaniem wykorzystania środków z Funduszu Sprawiedliwości.
Na początku czerwca Prokuratura Krajowa uzupełniła zarzuty księdzu Olszewskiemu o tzw. prawnie brudnych pieniędzy. We wcześniejszym komunikacie informowała, że podejrzani, w tym ks. Olszewski, „działając wspólnie i w porozumieniu doprowadzili do udzielenia wsparcia finansowego fundacji Profeto, pomimo tego, że fundacja ta nie spełniała warunków formalnych i merytorycznych do uzyskania dotacji. Działania podejrzanych miały polegać między innymi na poświadczaniu nieprawdy w dokumentacji co do spełniania wymogów formalnych, a nadto na zawyżaniu punktacji w zakresie realizacji wymagań i warunków merytorycznych”.
Ksiądz Michał Olszewski nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów i odmawia składania wyjaśnień.
bip.brpo.gov.pl, rmf24.pl/Stacja7