Nasze projekty

Abp Ryś prosi o modlitwę w intencji ustania epidemii

Zwracając się do wiernych diecezji kaliskiej, abp Ryś poprosił o wzmożenie modlitw o ustanie epidemii a także "za chorych, służbę zdrowia, osoby zmarłe i ich rodziny". W liście prosi także o pomoc osobom starszym i samotnym, a także o umacnianie wzajemnych więzów rodzinnych.

W specjalnym słowie do diecezjan abp Grzegorz Ryś zaapelował o stosowanie się do zaleceń sanitarnych wprowadzanych przez władze państwowe, zwłaszcza tych dotyczących liczby uczestników zgromadzeń religijnych, odległości między nimi i noszenia maseczek.

SPRAWDŹ: Przewodniczący KEP o ograniczeniach: przyjmijmy je ze zrozumieniem

Prosi też wiernych o przyjmowanie Komunii świętej na dłoń, a te osoby, które przyjmują ją do ust – o podchodzenie po osobach przyjmujących na dłoń lub w odrębnej kolejce. Proszę, aby zasady te stosowano także podczas celebracji liturgicznych sprawowanych ewentualnie na cmentarzach w oktawie uroczystości Wszystkich Świętych. Księży proszę o zabezpieczenie w kościołach i kaplicach możliwości dezynfekcji dłoni, nieustanne przypominanie o powyższych zasadach i zwiększenie w niedzielę i święta liczby sprawowanych Mszy świętych – napisał w komunikacie hierarcha.

Reklama
Reklama

Abp Ryś zachęcił również wiernych do udziału we Mszy św. w dni powszednie. Osoby korzystające z dyspensy, której udzieliłem 16 października br. zachęcam do udziału we Mszy świętej w dni powszednie i do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe – przypomniał.

CZYTAJ TEŻ: Biskupi udzielają dyspensy od udziału w niedzielnej mszy

„Kapłanów proszę także, aby na wszelkie sposoby szukali kontaktu, spotkania i udzielania pomocy wszystkim wiernym. Nadzwyczajni szafarze Komunii świętej niech pomagają w jedności ze swoimi księżmi proboszczami”– napisał abp Ryś zachęcając kapłanów do zanoszenia Komunii świętej osobom chorym do domów.

Reklama
Reklama

Duchowny przypomina także o łasce uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych, ponieważ zbliża się czas „związany ze wzmożonymi odwiedzinami cmentarzy i modlitwami za zmarłych”. Przypominam, że łaskę odpustu zupełnego ofiarowanego za zmarłych można uzyskiwać przez całą oktawę uroczystości Wszystkich Świętych, dlatego proszę o odkładanie nawiedzania cmentarzy na czas po 2 listopada, tak, aby unikać dużych zgromadzeń – wyjaśnił arcybiskup.

os, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę