Nasze projekty

Biskupi udzielają dyspensy od udziału w niedzielnej mszy [AKTUALIZUJEMY]

W związku z nowymi obostrzeniami w kościołach, które ogłosił w piątek rząd kolejni polscy biskupi udzielają dyspensy od obowiązku uczestnictwa w mszy św. w niedzielę oraz święta.

Przypomnijmy, że zgodnie z nowymi obostrzeniami od soboty 17 października w czasie sprawowania kultu religijnego w kościołach w strefie żółtej będzie mogła przebywać maksymalnie 1 osoba na 4 mkw, natomiast w strefie czerwonej 1 osoba na 7 mkw.

SPRAWDŹ: Wracają ograniczenia w kościołach. Znamy nowe obostrzenia epidemiczne

Jeszcze przed ogłoszeniem kolejnych obostrzeń dyspensy od obowiązku niedzielnego udziału w mszy św. do 15 listopada udzielił wiernym archidiecezji łódzkiej abp Grzegorz Ryś.

Reklama
Reklama

W piątek dyspensy aż do odwołania udzielił bp Roman Pindel, ordynariusz bielsko-żywiecki, natomiast abp Stanisław Gądecki przypomniał wiernym z archidiecezji poznańskiej o dyspensie obowiązującej w tym miejscu od 28 maja.

Kard. Kazimierz Nycz udzielił dyspensy wiernym na terenie Archidiecezji Warszawskiej.

Dyspensy wiernym udzielił także abp Adam Szal, metropolita przemyski, abp Wacław Depo, ordynariusz archidiecezji częstochowskiej, bp Andrzej Jeż z diecezji tarnowskiej oraz Prymas Polski, abp Wojciech Polak, którego dyspensa obowiązuje wiernych archidiecezji gnieźnieńskiej i osoby przebywające na jej terenie. Dekret o dyspensie wydał też arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński, który przypomniał, że na terenie diecezji nadal obowiązuje dyspensa dla osób w podeszłym wieku, z objawami infekcji i obawiających się zarażenia, jednak od najbliższej niedzieli zostaje ona rozszerzona na wszystkich wiernych. Z powodu sytuacji epidemicznej dyspensy udzielił również abp Marek Jędraszewski z archidiecezji krakowskiej.

Reklama
Reklama

Natomiast bp Romuald Kamiński przypomniał wiernym diecezji warszawsko – praskiej, że udzielona na początku pandemii dyspensa od niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy św. nadal obowiązuje, tym bardziej w związku z ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych w tzw. „strefie czerwonej”.

W archidiecezji katowickiej została potrzymana dyspensa dla „dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz tych, którzy czują obawę przed zarażeniem”.

Do odwołania wiernym archidiecezji lubelskiej udzielił również abp Stanisław Budzik.

Reklama

Dyspensa oznacza, że w czasie jej obowiązywania brak uczestnictwa w mszy św. w niedzielę lub święto nakazanie nie jest grzechem.

Informacje o dyspensach w kolejnych polskich diecezjach aktualizujemy na bieżąco.

kh, ah/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite