Abp Ryś do księży: ile macie serca dla chorych? Jak reagujecie na dzwonek do drzwi, na telefon?

Arcybiskup Grzegorz Ryś przewodniczył we wtorek mszy świętej podczas spotkana formacyjnego kapłanów archidiecezji łódzkiej. "Bóg naprawdę może nas zawrócić do miejsca, z którego chcieliśmy odejść" - mówił do księży.

fot. Episkopat Polski/Flickr

Podczas trzydniowego spotkania w ośrodku rekolekcyjnym w Porszewicach koło Łodzi, duchowni wyświęceni w latach 2011-2020 uczestniczyli we mszy świętej, której przewodniczył metropolita łódzki.

Czasami wiatr wróci cię z miejsca, z którego chciałeś odejść. To nie są łatwe momenty. Myślę, że to słowo „przeprawili się” odnosi się do wymiaru wewnętrznego dlatego, że zewnętrznie to oni się niewiele poruszyli, wrócili w to samo miejsce, a jak wysiadali to pewnie byli nieźle zdumieni, że ich przygnało z powrotem. To czasami może być rzeczywiście przeprawa – nauczał kapłanów abp Ryś.

„Ile macie serca dla chorych?”

Jezus nie zrobił niczego złego, ale miał jakiś powód, że przynaglił uczniów, żeby natychmiast wsiedli do łodzi i płynęli na drugą stronę do Betsaidy. Wracają w to samo miejsce i jakoś musza się w tym odnaleźć i zapytać: co takiego jeszcze jest tu do zrobienia, czego za pierwszym razem nie zrobiłem. Otworzyć się na inne potrzeby ludzi, z którymi się już chciałem jakoś rozstać. Czasem jest to osobista przeprawa wewnętrzna – wysiłek! To mnie kosztuje – zauważył metropolita łódzki.

Reklama
Reklama

Ile macie serca dla chorych? Jak reagujecie na dzwonek do drzwi, na telefon – zwłaszcza nie w porę, kiedy jesteście umęczeni, kiedy sami jesteście po trudnych przejściach, a naraz jest potrzeba, bo jest ktoś chory? To, co w tej Ewangelii jest podkreślone, to jest to, że ludzie idący za Jezusem liczą na Jego relacje z Bogiem, i że one mogą pomóc w ich chorobie – podkreślił abp Ryś.

Abp Ryś zaapelował do kapłanów, aby zastanowili się, jaka jest jakość ich spotkań z chorymi. Czy rzeczywiście ci chorzy ludzie dotykając się was mają perspektywę zbawienia. Bez tego nie ma chrześcijaństwa, i nie ma posługi kapłańskiej – zakończył duchowny.

kh, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę