Nasze projekty

Abp Ryś: Biskupi nie są w stanie sami wyprowadzić naszego Kościoła z kryzysu

„Może się niektórym wydaje, że biskupi są tymi, którzy wyprowadzą Nasz Kościół z kryzysu, ktoś ma może takie oczekiwania – nie można mieć głupszych. Ani nie są w stanie, ani nie powinni robić tego sami. Nie odbudowuje się domu rozwalając fundament. Fundamentem są apostołowie i prorocy” – powiedział w czasie porannej mszy abp Grzegorz Ryś, metropolita Łódzki.

Biskup w homilii odniósł się do dzisiejszej ewangelii, w którym Jezus mówi, że „nie przyszedł aby znieść prawo albo proroków”. Kościół jest zbudowany na apostołach i prorokach, którzy są jednym fundamentem spiętym głowicą węgła, jaką jest Jezus Chrystus – ­zaznaczył metropolita.

Odniósł się też do jutrzejszego zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które rozpocznie się w czwartek w Warszawie. Ja myślę o tym bardzo konkretnie – jutro Konferencja Episkopatu Polski. Może się niektórym wydaje, że biskupi są tymi, którzy wyprowadzą Nasz Kościół z kryzysu, ktoś ma może takie oczekiwania – nie można mieć głupszych. Ani nie są w stanie, ani nie powinni robić tego sami. Nie odbudowuje się domu rozwalając fundament. Fundamentem są apostołowie i prorocy. Nie można uciekać od  proroków, tak samo jak nie można myśleć, że ten Kościół odbuduje się bez biskupów, bez apostołów – taka sama głupota. Głupota, która jest antyewangeliczna, antychrystusowa – zaznaczył bp Ryś.

Reklama
Reklama

Jezus daje fundament temu Kościołowi w apostołach i prorokach. Franciszek ma to na myśli, kiedy mówi, że trzeba skończyć z klerykalizmem. Z myśleniem, że zbudujemy wszystko na biskupach i najlepiej sami biskupi i duchowni to zrobią. Jezus wypełnia prawo i proroków i buduje Kościół na apostołach i prorokach.  Także ten spójnik jest tam niesamowicie ważny. Najprościej jest uciec w jedno, albo w drugie. Tylko, że ten kto ucieka w jedno, albo w drugie, zamiast odbudowywać cokolwiek, to rozwala fundament – dodał.

Na koniec poprosił wszystkich o modlitwę w intencji polskich biskupów. Bardzo wszystkich jutro proszę o modlitwę za biskupów, którzy będą na konferencji Episkopatu Polski. Taką modlitwę, która otwiera nas wszystkich na tych, których nam Pan posyła jako proroków w naszym czasie, w naszym miejscu, w tym Kościele – zakończył.

SPRAWDŹ: W czwartek zebranie Episkopatu. O czym porozmawiają biskupi?

Reklama
Reklama

ag/archidiecezja.lodz.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę