Nasze projekty

Abp Jędraszewski prosi o wsparcie dla powodzian

W archidiecezji krakowskiej w pierwszą niedzielę lipca odbędzie się zbiórka na rzecz powodzian. To inicjatywa abpa Marka Jędraszewskiego, który zaapelował o solidarność z potrzebującymi.

O zbiórce metropolita napisał do księży w archidiecezji.

W związku z ostatnimi ulewami i zniszczeniami, jakie one spowodowały w dobytku licznych wiernych naszej archidiecezji, w duchu solidarności z potrzebującymi polecam, aby w niedzielę, 5 lipca 2020 r. we wszystkich kościołach archidiecezji krakowskiej została przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek na rzecz poszkodowanych w wyniku zalań i podtopień.

Informacja o planowanej archidiecezji krakowskiej zbiórce w ma się znaleźć w ogłoszeniach duszpasterskich w najbliższą niedzielę, 28 czerwca. Zebrane ofiary będą przekazane do Caritas Archidiecezji Krakowskiej. – Już teraz dziękuję Księżom za podjęcie tej inicjatywy, a wszystkim ofiarodawcom serdeczne Bóg zapłać! – napisał abp Jędraszewski.

Reklama

Burze i ulewne deszcze, które przeszły nad Polską na początku tygodnia, spowodowały w wielu miejscach podtopienia i powodzie. Najwięcej interwencji strażacy podejmowali na Podkarpaciu i w Małopolsce. W sumie, w całym kraju, tylko w poniedziałek potrzebnych było aż 2100 interwencji.

W małopolskim Szczyrzycu zalany został szpital, ewakuowano również dwie osoby, których samochód został porwany przez nurt wezbranego potoku. Woda zrywała także małe mosty na rzekach, w wielu miejscach zniszczyła także drogi, czyniąc je nieprzejezdnymi. Jedną z mocniej doświadczonych żywiołem miejscowością jest Łapanów (na zdjęciu głównym zalany zabytkowy, niemal 500-letni kościół w Łapanowie). Wały przeciwpowodziowe zerwała wezbrana Stradomka i zalane zostało centrum miejscowości. Kilkudziesięciu mieszkańców trzeba było ewakuować, ponieważ niektóre domy były podtopione nawet na 1,5 metra wysokości.

Reklama

Fot. Zerwany most w Węglówce

os, KAI, polskieradio24, radiozet.pl/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite