Nasze projekty

Białystok: Abp Głódź stracił honorowe obywatelstwo miasta

Abp Sławoj Leszek Głódź otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Białystok w 1995 roku. O jego odebraniu zadecydowała we wtorek rada miejska, przyjmując uchwałę większością głosów. To konsekwencja decyzji dyscyplinarnych Stolicy Apostolskiej, które zapadły wobec hierarchy.

Abp Sławoj Leszek Głódź FOT. WIkipedia

W listopadzie podobna decyzja radnych zapadła wobec zmarłego kard. Henryka Gulbinowicza, któremu również odebrano honorowe obywatelstwo miasta. W obu przypadkach radni powołali się na decyzje, które podjęła wobec hierarchów Stolica Apostolska za m.in. tuszowanie nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych.

Abp Głódź był czwartym w kolejności honorowym obywatelem Białegostoku. Wcześniej w ten sposób zostali wyróżnieni jedynie Józef Piłsudski, Lech Wałęsa i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Stolica Apostolska ukarała abp. Głodzia

Wobec emerytowanego metropolity gdańskiego abp. Głodzia toczyło się postępowanie dotyczące zaniedbań w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób nieletnich, a także w innych sprawach dotyczących zarządzania diecezją.

Reklama

W wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska nałożyła na abp Głodzia nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską. Duchowny nie może również uczestniczyć w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej, a także ma wpłacić pieniądze na rzecz działalności Fundacji św. Józefa”.

kh/PAP/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę