Nasze projekty

Stolica Apostolska ukarała abp. Głodzia i bp. Janiaka za zaniedbania

Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła, że Watykan zakończył dochodzenia w sprawie zaniedbań abp Sławoja Leszka Głodzia i bp Edwarda Janiaka. Wobec obu duchownych zostały wymierzone kary.

Cathopic/Matias Medina

Wobec emerytowanego biskupa gdańskiego abp Sławoja Leszka Głódzia, toczyło się postępowanie dotyczące zaniedbań w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób nieletnich, a także w innych sprawach dotyczących zarządzania diecezją.

W wyniku zakończonego dochodzenia abp Głódź dostał nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską, nie może uczestniczyć w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej, a także ma wpłacić pieniądze na rzecz działalności Fundacji św. Józefa”.

W Watykanie toczyło się także postępowanie wobec bp Edwarda Janiaka. Był on podejrzany o również o zaniedbania w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych.

Reklama

Bp Edward Janiak również dostał nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie diecezji kaliskiej i nakaz wpłaty na „Fundację św. Józefa”.

Zacznę od tego, że te decyzje nie kończą sprawy, ale czyszczą pole nowym ordynariuszom. Tak długo, jak bp Janiak i abp Głódź mogli zamieszkiwać i działać na terenie odpowiednio: diecezji kaliskiej i archidiecezji gdańskiej, tak długo ich następcy nie mieli wolnej ręki i nie mogli podjąć wszystkich odpowiednich działań. To jest dobra decyzja, która przygotowuje pole do czyszczenia sytuacji, zarówno w diecezji kaliskiej, jak i w archidiecezji gdańskiej. To jest bardzo ważna informacja – mówi w rozmowie ze Stacją7.pl Tomasz Terlikowski.

ag/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę