Nasze projekty

Abp Guzdek do nowych księży: przyjęcie święceń nie uczyni z was nadludzi

Abp Józef Guzdek wyświęcił dla archidiecezji białostockiej trzech księży, którym życzył, "aby złożonym przyrzeczeniom pozostali wierni aż do ostatniego uderzenia serca”.

fot. archibial.pl

Święcenia prezbiteratu z rąk metropolity białostockiego przyjęło w sobotę trzech absolwentów Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku.

W homilii metropolita przypominał im, że uczniowie Jezusa, świadomi wybrania i niezwykłej misji, jaką polecił im pełnić sam Bóg, popełnili jeden z zasadniczych błędów – zaczęli myśleć o swojej wielkości; podobnie matka synów Zebedeusza, przekonana o wielkości i wyjątkowości swoich dzieci, zabiegała dla nich o udział we władzy.

„Szczęśliwe kapłaństwo to służba”

Biskup podkreślił, że Jezus wzywał swoich uczniów do służby i „wezwanie to było tak ważne, że zanim ustanowił Eucharystię i sakrament kapłaństwa, umył apostołom nogi a później zapytał: «Czy rozumiecie, co wam uczyniłem?». Nie wystarczy bowiem w posłuszeństwie przyjąć wskazania Chrystusa i Kościoła, ale trzeba te wymagania zrozumieć!”.

Reklama

Przyjęcie święceń kapłańskich nie uczyni z was nadludzi – zauważył metropolita. Prezbiterat nie gwarantuje świętości, ale do niej zobowiązuje. Zabiegajcie więc o zjednoczenie z Chrystusem przez modlitwę, lekturę Pisma Świętego a zwłaszcza częste korzystanie z sakramentu pokuty i kierownictwa duchowego – zachęcał nowych kapłanów.

Będziecie szczęśliwi, jeśli wasze kapłaństwo stanie się służbą Bogu, Kościołowi i każdemu człowiekowi, którego spotkacie na drogach wędrówki przez życie. Głosząc wiernie Ewangelię, która jest czasami trudna i wymagająca, nigdy nie patrzcie na ludzi z góry. Świadomi swojej historii, wzlotów i upadków, miejcie szacunek dla każdego człowieka – mówił.

ZOBACZ TEŻ: Kard. Nycz wyświęcił czternastu nowych księży. „To ostatni taki rocznik”

Reklama

Hierarcha prosił, by zawsze postępowali podobnie jak Chrystus, który „nie przyszedł, aby potępić, ale zbawić, czyli doprowadzić ludzi nawet najbardziej zagubionych i grzesznych do pojednania z Bogiem.

Miejcie zawsze przed oczami przykład Dobrego Pasterza, który nie przyszedł, by Mu służono, lecz by służyć i starać się ocalić tych, którzy zaginęli – apelował.

Życzył nowym prezbiterom, by Jezus Chrystus, który ich wybrał do posługi kapłańskiej w dziele zbawienia, strzegł ich i ochraniał, aby złożonym przyrzeczeniom pozostali wierni „aż do ostatniego uderzenia serca”.

Reklama

Po Litanii do Wszystkich Świętych, abp Guzdek przez włożenie rąk i modlitwę święceń udzielił święceń w stopniu prezbiteratu diakonom, którzy wcześniej wobec zebranych wyrazili wolę przyjęcia tego sakramentu i złożyli przyrzeczenia czci i wierności biskupowi i jego następcom. Po namaszczeniu rąk neoprezbiterom olejem Krzyżma św., wręczył im patenę z hostią i kielich z winem na znak, że odtąd ich życie ma się utożsamiać ze składaną ofiarą eucharystyczną.

Po zakończeniu obrzędu święceń, nowi kapłani sprawowali dalej liturgię mszy św. z abp. Józefem Guzdkiem, metropolitą białostockim, abp. seniorem Edwardem Ozorowskim, księżmi profesorami oraz przybyłymi na uroczystość kapłanami, w tym z proboszczami parafii, z których pochodzą.

Neoprezbiterom w tym ważnym dla nich wydarzeniu towarzyszyli rodzice, ich rodziny, a także licznie zgromadzeni wierni.

Przed udzieleniem błogosławieństwa abp Guzdek wręczył neoprezbiterom dekrety potwierdzające przyjęcie święceń kapłańskich, upoważniające ich do spowiadania wiernych oraz celebrety i legitymacje kapłańskie.

Życie kapłańskie ma sens i jest źródłem wielkiej radości jedynie wówczas, gdy jest służbą – powtórzył na zakończenie metropolita białostocki, dziękując rodzicom nowo wyświęconych kapłanów za wychowanie ich do służby i prosząc zgromadzonych o modlitwę w ich intencji.

Święcenia kapłańskie przyjęli: Mieszko Czaplejewicz z parafii pw. św. Stanisława B.M. w Dąbrowie Białostockiej, Robert Osiecki i Maciej Radziszewski z parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kleosinie.

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę