Nasze projekty

Abp Depo na Jasnej Górze: u Maryi Matki odzyskujemy wiarę i miłość

"Łaska mądrości przyprowadziła nas dzisiaj do Maryi Matki, aby odzyskiwać wiarę i miłość, bez których niemożliwe jest dźwiganie człowieka i jego przeobrażenie" – mówił abp Wacław Depo na Jasnej Górze.

fot. JasnaGoraNews @JasnaGoraNews/Twitter

W uroczystość NMP Częstochowskiej metropolita częstochowski abp Depo przewodniczył mszy świętej na jasnogórskim szczycie w intencji mieszkańców Częstochowy.

W homilii abp Depo zauważył, że czytanie z Księgi Przysłów opisujące mądrość Bożą i mówiące o błogosławieństwie płynącym ze strzeżenia dróg Bożych, tradycja Kościoła odnosi do Maryi: „Błogosławiony jest człowiek, który mnie słucha, który co dzień u drzwi moich czeka, czuwając u progu mej bramy. Bo kto mnie znajdzie, znajdzie życie i osiągnie upodobanie Pana”.

Taka mądrość jest czymś większym niż sama wiedza czy jakakolwiek umiejętność ludzka. Jest to dar idący od Boga, aby uszlachetnić człowieka, żeby uczynić go lepszym wewnętrznie. Ta łaska mądrości przyprowadziła nas dzisiaj do Maryi Matki, aby odzyskiwać wiarę i miłość, bez których niemożliwe jest dźwiganie człowieka i jego przeobrażenie – podkreślił metropolita częstochowski.

Reklama

„Ta częstochowska Kana to dom i wychowanie w duchu wiary Maryi”

Arcybiskup zaprosił wiernych „na drogi przygotowań wewnętrznych” do peregrynacji kopii cudownego obrazu jasnogórskiego, która rozpocznie się w archidiecezji częstochowskiej w 2024 r. Trzeba bowiem, abyśmy w czasach jakiegoś szczególnego napięcia i próby – nie lękajmy się powiedzieć: cywilizacyjnej – prosili Ducha Świętego, ażeby w nasze życie wstępowała mądrość i miłość, które będą przyczyną jedności. To w tym duchu będziemy wołać do Maryi: „Ocal miłość i życie naszych rodzin”. Wierzymy w taki cud ocalenia, bo pierwszy cud uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej, która przedziwnie stała się na Jasnej Górze polską Kaną – zaznaczył metropolita częstochowski. Dodał, że w duchowej stolicy Polski „naród doświadcza łaski przemiany od wewnątrz”.

Ta częstochowska Kana to dom i wychowanie w duchu wiary Maryi, która nie kończy się na zapatrzeniu w Maryję, ale zobowiązuje do życia zgodnego z mądrością wypływającą z Ewangelii Jej Syna, która nigdy nie jest przekazem wybiórczym – kontynuował abp Depo.

Reklama

Obrona Jasnej Góry miała nie tylko wymiar militarny, ale przede wszystkim moralny

Hierarcha przywołał również postać o. Augustyna Kordeckiego, głównego bohatera duchowego i militarnego cudownej obrony Jasnej Góry z 1655 r., w 350. rocznicę jego śmierci. Za kard. Karolem Wojtyłą powtórzył, że „Polska wszystkich stuleci musi patrzeć w stronę o. Kordeckiego, bo w nim wyraziły się skutecznie, jak gdyby w soczewce, najgłębsza prawda o bycie narodu i o duchu niepodległości naszego narodu. Albowiem cywilizację prawdy, wolności i miłości mogą budować tylko ludzie niepodległych sumień”.

Celebrans wskazał, że obrona Jasnej Góry miała nie tylko wymiar militarny, ale przede wszystkim moralny, a przez to ponadczasowy.

Podczas mszy św. zostały ponowione Jasnogórskie Śluby Narodu autorstwa bł. Stefana Wyszyńskiego. Miał również miejsce obrzęd konsekracji wdów.

Reklama

Na zakończenie Szymon Giżyński, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, wręczył Izabeli Tyras, przewodniczącej Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie, odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”, nadaną przez prof. Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

W wigilię uroczystości NMP Częstochowskiej abp. Wacław Depo przewodniczył nieszporom maryjnym w bazylice archikatedralnej, a następnie procesji ulicami Częstochowy i mszy św. na jasnogórskim szczycie. Podczas Eucharystii wierni archidiecezji częstochowskiej zaprosili Maryję, by w znaku kopii cudownego obrazu przybyła do wszystkich parafii w tajemnicy nawiedzenia. Peregrynacja wizerunku rozpocznie się 6 kwietnia 2024 r.

KAI, zś/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę