Nasze projekty

Dziś obchodzimy XIII Święto Dziękczynienia [TRANSMISJA]

W pierwszą niedzielę czerwca w Świątyni Opatrzności Bożej i w całej Polsce obchodzimy XIII Święto Dziękczynienia. W tym roku odbywa się ono pod hasłem: „Dziękujemy i zawierzamy Bożej Opatrzności obecny czas Kościoła i świata”

Święto Dziękczynienia ustanowił w 2008 r. abp Kazimierz Nycz. Święto to jest bezpośrednim odwołaniem do tradycji historycznych, kontynuuje bowiem inicjatywy podjęte w czasie Sejmu Czteroletniego (1792), kiedy to w czasie obrad postanowiono złożyć Bogu specjalny dar wotywny, dziękując za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 maja. Tym darem miało być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności.

Plany te pokrzyżował III rozbiór Polski i choć po odzyskaniu niepodległości na nowo pojawiła się szansa na budowę świątyni, nie udało się jej zrealizować, ponieważ niedługo później wybuchła II Wojna Światowa. Obecna świątynia zaczęła powstawać z inicjatywy Prymasa Józefa Glempa w 1989 roku. Pierwsza Msza w Świątyni Opatrzności Bożej została odprawiona 11 listopada 2016 roku.

Od 2008 roku w pierwszą niedzielę czerwca w całej Polsce obchodzimy Święto Dziękczynienia. Mszy świętej dziękczynnej w Świątyni Opatrzności Bożej mszy dziękczynnej będzie przewodniczył o godz. 12 kard. Kazimierz Nycz. Obchody zakończą się o 21.37 wspólnym wykonaniem ulubionej pieśni św. Jana Pawła II – „Barki”.

Reklama
Reklama

PROGRAM ŚWIĘTA DZIĘKCZYNIENIA

8:30 – „Różaniec świętych – nie jesteś sam”.
Modlitwę poprowadzi proboszcz parafii Opatrzności Bożej ks. Tadeusz Aleksandrowicz.
W trakcie odmawiania części chwalebnej różańca przypomniane zostaną poprzednie obchody Święta Dziękczynienia, m.in. pokaz zdjęć z lat 2010-2019 ilustrujących wprowadzanie do Świątyni Opatrzności Bożej relikwii polskich świętych i błogosławionych, udział wiernych i różnorodnych grup z całej Polski oraz inne wydarzenia towarzyszące obchodom.

Reklama
Reklama

9:00 – Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego

9:00 – Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego

12:00 – Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego.
Transmisję przeprowadzi TVP Polonia.

Reklama

15:00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

20:30 – Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem ks. Tadeusza Aleksandrowicza, proboszcz parafii i kustosza powstającego Sanktuarium Opatrzności Bożej.

21:40 – Wystawienie Najświętszego Sakramentu i Litania do Najświętszego Serca Jezusa.

21.37 – Wspólny śpiew „Barki” ulubionej pieśni św. Jana Pawła II
Tym razem odśpiewana zostanie ona w domach za pośrednictwem platformy wideokonferencji.

Organizatorzy podkreślają, że wszystkie Msze św. tego dnia będą odprawiane w intencjach dziękczynienia za doświadczenie obecności Chrystusa w trudnym czasie pandemii oraz za dobro, które Opatrzność Boża wyprowadzi z tych doświadczeń. Podczas Eucharystii wierni będą prosić także o ustanie zagrożenia, uzdrowienie chorych, za wszystkie służby i wolontariuszy oraz za zmarłych.

W tym roku pandemia Covid-19 uniemożliwiła odbycie corocznej pielgrzymki z placu marszałka Józefa Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej z udziałem tysięcy wiernych, którą tradycyjnie rozpoczynały się obchody Święta Dziękczynienia. Wymogi sanitarne nie pozwalają też na uruchomienie Miasteczka dla Dzieci, które każdego roku było ogromną atrakcją dla najmłodszych i niosło w sobie także przekaz duchowy. Nie będzie także tradycyjnego koncertu.

Organizatorzy proszą, aby “osoby, które będą uczestniczyły we wspólnej modlitwie w Świątyni Opatrzności Bożej zachowały określony rygorami sanitarnymi dystans oraz zakrycie ust i nosa maseczkami”.

We wszystkich wydarzeniach Święta Dziękczynienia będzie można uczestniczyć również online, za pośrednictwem poniższej transmisji.

https://www.youtube.com/watch?v=IdaAFKm_koA

 

os, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę