2 tysiące młodych pielgrzymowało do Różanegostoku. Dziękowali za rok szkolny

Przez dwa dni młodzi z archidiecezji białostockiej pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Różanymstoku, aby przed Jej obrazem podziękować za cały rok szkolny i akademicki.

fot. archibial.pl

Na zakończenie dwudniowej 41. Pielgrzymki Różanostockiej mszy świętej sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych przewodniczył metropolita białostocki abp Józef Guzdek.

Abp Guzdek, odwołując się w homilii do słów św. Pawła: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” zauważył, że współczesny człowiek staje się coraz częściej „niewolnikiem przestrzeni i czasu”. Symptomami tego zniewolenia jest zbytnia troska o wygodę życia, czy też przesadne skupianie się na pracy lub rozrywce.

Metropolita białostocki powiedział, że zwłaszcza wśród ludzi młodych widać coraz częstsze popadanie w niewolę odnoszenia sukcesu, bez względu na ponoszone koszty. Owszem, rozwój intelektualny, zdobycie zawodu są ważne, ale równie ważne są relacje z Bogiem i drugim człowiekiem. Trzeba mieć czas na modlitwę oraz wspólne spotkania i wyjazdy z rówieśnikami – podkreślał duchowny.

Reklama
Reklama

Jak zaznaczył, „wolność jest darem, ale jeszcze bardziej zadaniem” oraz wymaga od człowieka „podejmowania dobrych decyzji i mądrych wyborów”, a niekiedy „stoczenia walki, aby swej wolności nie utracić”.

Na pątniczym szlaku pielgrzymom towarzyszyło 20 kapłanów, klerycy, diakoni i siostry zakonne. W mszy świętej na zakończenie pielgrzymki uczestniczyli liczni wierni, którzy dotarli na miejsce własnymi środkami transportu.

To najstarsza pielgrzymka w archidiecezji białostockiej

Pielgrzymka Różanostocka jest najstarszą diecezjalną pielgrzymką i odbywa się corocznie od czasu koronacji obrazu w tym Sanktuarium 28 czerwca 1981 roku. Jest ona połączona z dziękczynieniem młodzieży za kończący się rok szkolny i akademicki.

Reklama
Reklama

Kustoszami różanostockiego sanktuarium, dzięki staraniom bł. bp. Jerzego Matulewicza, są od roku 1919 księża salezjanie. Obok działalności duszpasterskiej prowadzą tu ponownie od 2000 roku zamknięty przez władze komunistyczne w 1954 roku ośrodek dzieł wychowawczych pod nazwą Salezjański Dom Młodzieżowy oraz Bursę Salezjańską. Od 1987 roku sanktuarium w Różanymstoku nosi tytuł bazyliki mniejszej.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę