Nasze projekty

Krakowscy studenci uczczą urodziny Jana Pawła II Spływem Stulecia

Czegoś takiego jeszcze nie było. Siedem lipcowych dni, kilkaset kajaków i nawet do tysiąca uczestników. Z okazji setnych urodzin św. Jana Pawła II studenci krakowskich duszpasterstw chcą nawiązać do organizowanych przez niego spływów i organizują Spływ Stulecia.

Reklama

Na Spływ gigant zaproszeni są wszyscy zainteresowani studenci, choć organizatorzy zastrzegają, że ze względów bezpieczeństwa i logistyki są w stanie przyjąć „tylko” tysiąc uczestników. Wszystko rozegra się w Spychowie na Mazurach w dniach 9-15 lipca tego roku. Tam powstanie wielkie spływowe miasteczko, gdzie dla uczestników wydarzenia oprócz miejsc do spania i jedzenia znajdą się również miejsca na spotkania, koncerty i Msze święte. Przede wszystkim zaś każdego dnia ponad 600 osób weźmie wiosła w dłonie i wypłynie na Krutynię – miejsce, gdzie w 1953 i 1966 roku pływał Karol Wojtyła. Reszta studentów przemierzy trasy piesze i rowerowe, poznając urocze zakątki Mazur.

Jest wiele różnych inicjatyw mających uczcić stulecie urodzin św. Jana Pawła II. My zaproponowaliśmy kajaki, ponieważ Karol Wojtyła bardzo lubił spływy kajakowe. Między 1953 a 1978 rokiem niemal w każde wakacje odpoczywał w taki sposób

mówią organizatorzy wydarzenia.

Reklama
Reklama

Rzeczywiście, ks. Karol Wojtyła tak często brał udział w spływach kajakowych, że nawet nominacja na biskupa zastała go na Mazurach. To z Mazur pojechał do Warszawy, a gdy kard. Wyszyński przekazał mu, że właśnie został nominowany na biskupa i zapytał, co teraz planuje zrobić, ks. Wojtyła odpowiedział: wracam do młodzieży na kajaki.  

 

Reklama
Reklama

Organizatorzy Spływu Stulecia zapowiadają, że codziennie będzie odprawiana Msza Święta, a jedna z nich, gdzie ołtarzem będzie odwrócony kajak, będzie bezpośrednio nawiązywać do tego, jak wyglądały spływy kajakowe organizowane przez Karola Wojtyłę. Swoją obecność na wydarzeniu potwierdzili krakowscy biskupi abp Marek Jędraszewski, kard. Stanisław Dziwisz, bp Janusz Mastalski, ale młodzi zaprosili również studentów z czasów ks. Wojtyły, którzy z nim jeździli na kajaki. Wszystko po to, aby przybliżyć sobie jego postać.

Zapisy na Spływ Stulecia rozpoczną się 1 kwietnia, ale nie będzie to jedyna inicjatywa krakowskich duszpasterstw organizowana dla uczczenia setnych urodzin Jana Pawła II. Na początku stycznia odbył się wyjazd do Wadowic, 8 lutego wyruszą na narty, a na wiosnę zaplanowane jest wielkie wyjście w góry, a także wspólne projekcje filmów poświęconych życiu Ojca Świętego czy spotkania z przyjaciółmi Karola Wojtyły i uczestnikami jego spływów. – Akcje te mają przybliżyć postać Jana Pawła II i zintegrować między sobą grupy z różnych duszpasterstw – mówią pomysłodawcy.

Dzięki wsparciu patronów koszt dla uczestników spływu będzie wynosił zaledwie 1/3 całej potrzebnej kwoty – wszystko po to, by jak najwięcej osób mogło skorzystać z tego wyjątkowego wydarzenia. Wszystkie szczegóły będą na bieżąco podawane poprzez fanpejdże wydarzenia w mediach społecznościowch i na stronie internetowej www.splyw100lecia.pl/

Reklama

ad, mat. prasowe/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite