Nasze projekty

14 maja – dzień międzyreligijnej modlitwy o ustanie pandemii

Z inicjatywy papieża Franciszka czwartek 14 maja będzie międzyreligijnym i międzynarodowym dniem modlitwy przebłagalnej i postu w intencji ustania pandemii koronawirusa. Włączają się w nią licznie chrześcijanie różnych Kościołów na całym świecie.

Reklama

Bezpośrednio pomysł ogłosił Wysoki Komitet na rzecz Ludzkiego Braterstwa, który tworzą te same osoby, jakie w lutym ubiegłego roku podpisały z papieżem Franciszkiem wspólną deklarację o o Powszechnym Braterstwie. W wezwaniu czytamy:

Nie można zapominać o tym, by w tej kryzysowej sytuacji zwrócić się do Boga Stwórcy, aby powstrzymał epidemię, naukowcom pomógł znaleźć skuteczne lekarstwo, a także uwolnił świat od konsekwencji sanitarnych, gospodarczych i humanitarnych tej pandemii. Komitet na rzecz Ludzkiego Braterstwa prosi więc wszystkich zwierzchników religijnych i ludzi na całym świecie, by 14 maja modlili się w tej intencji zgodnie z własna wiarą i tradycją.

Do modlitwy zachęca również Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego oraz przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich. Sekretarz Generalny Światowej Federacji Luterańskiej ks. dr Martin Junge w liście skierowanym do Kościołów członkowskich podkreślił, że aktualnie „świat potrzebuje jedności i solidarności ponad granicami, aby odpowiedzieć na pandemię COVID-19”. Dlatego Federacja odpowiadając na wezwanie papieża Franciszka i wielkiego imama z Al-Azharu włączy się do modlitwy 14 maja. Dzień ten jest obchodzony jako dzień modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia.

Reklama
Reklama

Luteranom zaproponowano też piękną modlitwę przyczynną do indywidualnego odmawiania. 

„O Boże, nasz Uzdrowicielu, okaż współczucie całej ludzkiej rodzinie pogrążonej w chaosie i obarczonej chorobą i strachem. Przyjdź nam z pomocą, gdy koronawirus rozprzestrzenia się na całym świecie, ulecz chorych, wspieraj ich rodziny i przyjaciół i chroń ich przed zarażeniem. Uzdrów nasz egocentryzm i obojętność, która sprawiają, że martwimy się tylko wtedy, gdy zagraża nam wirus, daj nam przezwyciężyć bojaźliwość i strach, przez które zbyt łatwo ignorujemy naszych bliźnich”

brzmi jej fragment.

Reklama
Reklama

Do modlitwy i postu tego dnia zachęcają też polscy biskupi. Specjalne słowo nagrał dla archidiecezji poznańskiej tamtejszy biskup pomocniczy Szymon Stułkowski.

 

Reklama

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę