Nasze projekty
Sylwester Szefer

Moc z wysoka

Jeżeli Bóg kocha, to nie może kochać w sposób mniej doskonały niż ojciec, matka, mąż, żona, chłopak, dziewczyna. On jest doskonalszy. I tej Jego Miłości doświadczamy w sposób namacalny, bo inaczej byłaby to fikcja, jakieś tam opium dla ludu, czarowanie ludzi czymś, czego naprawdę nie ma

Reklama

Spotkać się wokół płomienia

 

Słowo Boże to jest słowo, które rozbrzmiewa w ciele mistycznym Kościoła. Żeby to Słowo było słyszalne, trzeba się tym Słowem dzielić. Ważne jest, aby człowiek mógł usłyszeć, co Bóg powiedział w moim sąsiedzie, w mojej sąsiadce. Jak to echo zostało w nich odebrane, usłyszane? Czy echo tych slow, które usłyszałem, pozostało we mnie?

Reklama
Reklama

 

Dobrze jest się spotkać w malej grupie, abyśmy pomogli sobie w bezpośrednim kontakcie ożywić Słowo Boże, które w nas drzemie. Aby ten kontakt duchowy był możliwy, potrzebna jest bliskość. Bliskość w małym kręgu ludzi. Dawniej ludzie spotykali się wokół ogniska, a dzisiaj wokół światła i płomienia, którym jest Duch Święty.

 

Reklama
Reklama

Ten Płomień na pewno będzie w takich małych grupach płonął. Płonął w sercach, w duszy ludzkiej, bo echo Słowa Bożego roznieci płomień Miłości Bożej. Mówią doktorzy Kościoła: Verbum spirant Amorem. Czyli: „Słowo tchnące Miłością”. Echo dociera do nas szczególnie podczas dzielenia się Słowem w malej grupie i ono roznieca płomień Miłości Bożej.

 

Moc z wysoka

Reklama

Usłyszeć szept Pana

 

To jest rzecz bardzo doświadczalna. Bo jeżeli Bóg kocha, to nie może kochać w sposób mniej doskonały niż ojciec, matka, mąż, żona, chłopak, dziewczyna. On jest doskonalszy. I tej Jego Miłości doświadczamy w sposób namacalny, bo inaczej byłaby to fikcja, jakieś tam opium dla ludu, czarowanie ludzi czymś, czego naprawdę nie ma.

 

Ćwiczymy się teraz w bardzo ważnej rzeczy — w słuchaniu tego echa, które budzi i roznieca we mnie płomień Miłości Bożej. Może jest to ledwo słyszalny szept. W hebrajskim tekście Pisma jest wyrażenie neum Jahwe , to znaczy: szept Pana. Tak prorocy opisywali Słowo Boga skierowane do nich. Jeśli Bóg mówił do proroka szeptem, to może do nas tez będzie mówił w ten sposób albo jeszcze ciszej? Nie wiem. Będzie to cos w rodzaju echa i to echo zacznie nas jakby rozgrzewać. Rozpali w nas płomień Miłości Bożej.

 


o. Joachim Badeni, Moc z wysoka. Opowieść o Duchu Świętym, Wydawnictwo Esprit, red. Sylwester Szefer

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite