
7 faktów, które musisz znać przed majówką
Napoleon Bonaparte, pan Maleńczuk i cały poczet papieży – sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o nabożeństwie majowym.

1. KRÓL KASTYLII I PAN MALEŃCZUK
Inicjatorem majowych nabożeństw ku czci Najświętszej Marii Panny jest król hiszpański Alfons X Mądry, syn Ferdynanda III Świętego. Władca często brał udział w wieczornej modlitwie przy figurze Matki Bożej, co więcej, zasłynął jako autor 450 cantigas, czyli pieśni maryjnych. Najpopularniejszym wykonawcą tych pieśni w Polsce jest Maciej Maleńczuk.
Przeczytaj również
Maciej Maleńczuk – Madre De Deus (Cantiga 422)

2. KALENDARZ I REFORMACJA
Po raz pierwszy maj został nazwany „miesiącem Maryi” w 1549 w Niemczech, w będącej odpowiedzią na Reformację książeczce o znamiennym tytule – „Maj duchowy”. Aby nie powodować dodatkowych niejasności co do tego, kiedy jest maj, 33 lata później papież Grzegorz VIII wprowadził reformę kalendarza.

3. KRÓLOWA ANIOŁÓW
Uczeń znanych mistyków, błogosławiony Heinrich Seuse, jeszcze jako chłopiec zwykł robić z kwiatów wieńce i wkładać je figurze Matki Bożej na głowę. Podobno Maryja miała go za to nagrodzić swoją wizytą w otoczeniu aniołów. M.in. ze względu na ten świątobliwy przykład, nowicjusze dominikańscy we Fiesole gromadzili się w maju w XVII wieku przed wizerunkiem Najświętszej Maryi, czcząc ją nie tylko muzyką i śpiewem, ale i składaniem duchowych wyrzeczeń.

4. KASACJA JEZUITÓW
Największy apostoł nabożeństw majowych, jezuita o. Muzzarelli, propagował ideę majówek w czasie, gdy zakon jezuitów zniesiony przez papieża Klemensa XIV w 1773 roku – formalnie nie istniał. Nie przeszkodziło to jednak Muzzarelliemu, aby wydać broszurkę i rozesłać ją do wszystkich biskupów Italii, a w słynnym rzymskim kościele Il Gesù systematycznie odprawiać wieczorne nabożeństwa.

5. GENERAŁ BONAPARTE
Co Napoleon Bonaparte ma wspólnego z nabożeństwem majowym? Ano, bardzo wiele. Podróżując przez Europę w celu koronacji władcy, papież Pius VII zatrzymał się bowiem w Paryżu, gdzie po raz pierwszy wziął udział w majówce. Będąc pod urokiem modlitw, obdarzył nabożeństwo licznymi odpustami, w tym odpustem zupełnym.

6. MIĘDZY DOGMATAMI
W czasie swojego pontyfikatu Pius IX nie tylko ogłosił dogmat o nieomylności papieża i dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, ale postanowił zająć się ostatecznym uporządkowaniem kwestii majówek. Polecił odprawiać je zawsze z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i wzbogacił o Litanię Loretańską, a także przewidział dla fanów nabożeństw majowych – dalsze odpusty.
7. TO BYŁ MAJ?
Choć zasadniczo i nazwa i idea wskazują na to, że nabożeństwa majowe powinny być odprawiane w maju, w niektórych regionach Polski (zwłaszcza na wschodzie, a także na Dolnym Śląsku) majówki odprawiane są także w czerwcu (nawet do trzeciej niedzieli) oraz zupełne kuriozum – we wrześniu. Wszak tytuł Królowej Polski, zobowiązuje poddanych do działania.