Nasze projekty
fot. Unsplash

Ciemnica. „Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie”

Ciemnica to miejsce, gdzie przechowywany jest Najświętszy Sakrament po Mszy Wieczerzy aż do Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek. Upamiętnia ona uwięzienie Chrystusa przed śmiercią.

Reklama

Tuż po Mszy Wieczerzy Pańskiej, Kapłan przenosi Najświętszy Sakrament do tzw. „Ciemnicy”. To ołtarz wystawienia i adoracji za dar zbawienia, którego pamiątkę obchodzimy w tych świętych dniach. Jezus pod postacią Chleba będzie w tym miejscu aż do Liturgii Męki Pańskiej, kiedy w rytm kołatek zostanie przeprowadzony w uroczystej procesji do przygotowanego Grobu Pańskiego.

Dlaczego urządzamy Ciemnicę?

Najświętszy Sakrament przenosi się do Ciemnicy na pamiątkę aresztowania Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym oraz Jego uwięzienia w pałacu arcykapłana. Właściwie w staropolskim języku Ciemnica oznaczała dokładnie „ciemne więzienie”. W tym miejscu powinniśmy towarzyszyć Jezusowi, by nie był sam. Byśmy nie byli jak jego uczniowie, którzy spali, gdy On ich potrzebował…

Adoracja Najświętszego Sakramentu trwa do późnych godzin nocnych, a w niektórych parafiach – nawet całą noc. To czuwanie przy uwięzionym Chrystusie, ale także uwielbienie Jezusa Eucharystycznego za dar ustanowienia Eucharystii. Adoracja w Ciemnicy w pełni oddaje zależność między Ofiarą Chrystusa dla zbawienia człowieka, a pozostaniem wśród nas przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.

Reklama

Zobacz także >>> Symbole Wielkiego Czwartku. Jak je rozumieć?

Tradycja urządzania Ciemnicy

Tradycja urządzania Ciemnicy wywodzi się przede wszystkim z praktycznego spojrzenia, bowiem szukano sposobu, gdzie przechować Chleb Eucharystyczny konsekrowany w Wielki Czwartek, skoro w Wielki Piątek nie ma Mszy świętej. Zatem Pana Jezusa owiniętego w płótno zaczęto przenosić w inne miejsce – ołtarz okolicznościowy, gdzie palono światło do zakończenia Ciemnej Jutrzni Wielkiego Piątku.

Następnie od XVI w., zaczęto przygotowywać oddzielną kaplicę z ołtarzem, która była bogato zdobiona. Wówczas Ciało Chrystusa umieszczano w specjalnym kielichu owiniętym dwoma welonami. I ta tradycja pozostała do dziś. Kapłan przenosi Najświętszy Sakrament po Mszy Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę drogi Chrystusa do Ogrodu Oliwnego, gdzie następnie został pojmany.

Reklama

Zobacz także >>> Wielki Czwartek. Przygotuj się do Mszy Wieczerzy Pańskiej

Źródła: liturgia.pl, ilawa.oblaci.pl, msza.tchr.org


Modlitwy na adorację krzyża

Zobacz na Dobroci.pl >>>

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę