Nasze projekty
????????????????????????????????????

Kultura

Kultura to taka cnota, którą wszyscy uwielbiają, tylko czasem o tym nie wiedzą.

Reklama

W języku potocznym używamy słowa kultura jako synonim dobrego wychowania. I to chyba naprawdę jest najbliższe wyjaśnienie tego wielkiego pojęcia, ponieważ właśnie od wychowania kultura się zaczyna i wychowaniem się staje.

Kultura jest wyrazem człowieka. Jest potwierdzeniem człowieczeństwa. Człowiek ją tworzy – i człowiek przez nią tworzy siebie.

Kultura jest wyrazem międzyludzkiej komunikacji, współmyślenia i współdziałania ludzi.

Reklama
Reklama

Kultura jest przede wszystkim dobrem wspólnym narodu.

Kultura polska jest dobrem, na którym opiera się życie duchowe Polaków. Ona wyodrębnia nas jako naród. Ona stanowi o nas przez cały ciąg dziejów. Stanowi bardziej niż siła materialna. Bardziej nawet niż granice polityczne.

Tak właśnie definiował ją Jan Paweł II. Człowiek, który był dla nas wielkim przykładem tego, jak zakorzeniona w domu kultura potrafi człowieka rozwinąć, ale także pomaga przetrwać najcięższe chwile, krzepić, podnosić. On pokazał nam, jak człowiek zakorzeniony w kulturze potrafi ją kształtować w narodzie.

Reklama
Reklama

W interesie każdego z nas jest dbanie o kulturę, o to, by stanowiła ona fundament naszego życia codziennego, ale także życia wewnętrznego, duchowego.

W interesie każdego z nas jest dbanie o kulturę, o to, by stanowiła ona fundament naszego życia codziennego, ale także życia wewnętrznego, duchowego. Człowiek ukształtowany na fundamencie kultury łatwiej dochodzi do prawdy. Samodzielnie jej szuka. Posiada wrażliwość, która nie godzi się na pójście z prądem, zwłaszcza jeśli ten prąd miałby go porwać. Dlatego właśnie, gdy chce się pokonać jakiś naród, w pierwszej kolejności uderza się w jego kulturę. Naród, który nie ma korzeni ukształtowanych na kulturze, jest słaby. Kultura natomiast bez zakorzenienia w tradycji, w przeszłości, w jedności nie przetrwa jak mówi Papież Franciszek:

Nic nie można zrobić w teraźniejszości ani w przyszłości, jeśli się nie jest zakorzenionym w przeszłości, w swej historii, kulturze, rodzinie, jeśli w swoim wnętrzu nie jesteś dobrze zakorzeniony. Z korzeni będziesz czerpał siłę, by iść naprzód.

Reklama

Dbanie więc o kulturę i w życiu codziennym i pielęgnowanie tej wysokiej, tej, która jest dorobkiem naszych wielkich przodków, jest naszym obowiązkiem i koniecznością dla naszego dobra. Dla naszego rozwoju. Dla naszej przyszłości.

Zapraszam do wydania o kulturze jako fundamencie. Zapraszam także do modlitwy za wszystkich wielkich Polaków, którzy naszą kulturę tworzyli i tworzą.


 

W tym wydaniu:

● Z kulturą jesteśmy bezpieczni

● W moim kraju, jak w domu, chcę się czuć bezpiecznie

● Dlaczego warto znać polską literaturę?

● Kultura fundamentem bezpieczeństwa. Konferencja we Wrocławiu

● Co wiesz o polskiej kulturze? QUIZ

● Rozmowy z Janem Pawłem II. Kultura i naród 

 

 

 

 

 

 

 

  

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę