Nasze projekty

„Większość podtrzymuje nauczanie o rodzinie”

Większość biskupów opowiada się za podtrzymaniem dotychczasowego nauczania Kościoła o rodzinie - powiedział KAI abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego. Jest on delegatem rzymskokatolickiego episkopatu Ukrainy na trwające w Watykanie XIV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów nt. powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesnym.

Reklama

Według jego oceny „większość biskupów jest za podtrzymaniem dotychczasowej nauki o rodzinie, o sakramentach, o łasce, o grzechu”. Jednocześnie pojawiły się głosy, by „szczególną troską” otoczyć osoby, które się rozwiodły i wstąpiły w ponowne związki cywilne, „żeby nie czuły się odłączone, wykluczone z Kościoła, chociaż rzeczywistość taka nie jest” i by na końcu „drodze przygotowującej” mogły przystąpić do Komunii św.

Jednak w tej kwestii „głosy ojców Synodu są podzielone”. Większość biskupów podkreśla, że trudno byłoby to pogodzić z nauczaniem o grzechu, nawróceniu i łasce uświęcającej. – W następnych dniach będziemy nad tym głosować i tę sprawę rozstrzygać – zapowiedział abp Mokrzycki. Dodał, że biskupom chodzi o otoczenie tych niesakramentalnych związków większą opieką duszpasterską.

Ujawnił, że podczas obrad Synodu bardzo często jest cytowany św. Jan Paweł II, przede wszystkim jego przemówienia ze środowych audiencji nt. „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich”, a także adhortacja apostolska „Familiaris consortio”. – Ojciec Święty wyraźnie wypowiedział się tam w sprawie Komunii św. dla rozwiedzionych, że jest to niemożliwe. Tę naukę podtrzymał także Benedykt XVI. Oczywiście, jeśli żyją oni ze sobą jak brat i siostra, wtedy nie ma przeszkód, by mogli do Komunii św. przystąpić. Od dawna jest to jasne w nauczaniu Kościoła – zaznaczył hierarcha.

Reklama

– Jan Paweł II w czasie swego pontyfikatu wiele uwagi poświęcił rodzinie i myślę, że w duszpasterstwie można wiele z tego jego nauczania skorzystać – zapewnił jego były sekretarz.

Dziś rano abp Mokrzycki koncelebrował z grupą polskich biskupów Msze św. przy gronie św. Jana Pawła II w dniu jego liturgicznego wspomnienia.


pb (KAI Watykan) / Watykan

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę