Nasze projekty
fot. Pexels

Wybierz patrona na maturę!

W gronie świętych nie brakuje patronów uczących się i zdających egzaminy. Maturzyści mają kogo poprosić o wsparcie na czas pełen wyzwań!

Reklama

Zacznijmy od klasycznych patronów nauki i uczących się.

Po pierwsze – Katarzyna ze Sieny. Wspominaliśmy ją pod koniec kwietnia – być może to znak, by właśnie ją zaprosić ze sobą na egzaminy. Jest jedną z największych mistyczek Kościoła katolickiego. Jeśli chodzi o wykształcenie, właściwie przez większość życia była analfabetką. Wskutek wizji Chrystusa i Apostołów złożyła przed Bogiem śluby czystości mając siedem lat. Dekadę później przyjęła na dobre duchowość i regułę dominikańską w swoim życiu.

W domu mniszka, na zewnątrz zagorzała przyjaciółka chorych i biednych.

Reklama

Zdecydowanie nie pokładała nadziei w edukacji, tylko w Bogu, przez co słuchał jej nawet Watykan. Zamiast pisać, często dyktowała, ale było to dyktowanie Woli Bożej papieżom. Nauczyła się niewiele, ale to wystarczyło jej do wypełnienia misji. Okazało się, że rozmodlenie i pokora to więcej niż pożeranie książek.

Poznaj bliżej Katarzynę ze Sieny!

Stanisław Kostka do 14 roku życia uczył się w domu. Dobrze sytuowany, wyjechał z bratem do Wiednia, by kontynuować naukę w szkole jezuickiej. Był trochę do tyłu, bo wiedza zdobyta w domu rozmijała się z tamtejszymi wymaganiami. Nie poddawał się jednak i tak cierpliwie nadganiał, aż przegonił większość rówieśników. Również jeśli chodzi o życie duchowe. Oddalał się się od kolegów, a oni od niego. Jego wspaniała, ale tak krótka obecność na tym świecie skłania do refleksji nad tym, jak wykorzystujemy czas dany nam na ziemi.

Reklama

POLECAMY: Stanisław Kostka. Święty, który (od)nawiał

Józef z Kupertynu – to nieodzowny orędownik dla wszystkich uczących się. Miał ogromne problemy z nauką i z ledwością opanował umiejętność czytania oraz pisania. Na dodatek był wyśmiewany przez swoich rówieśników. W czasie zabawy albo zajęć w szkole zdarzało mu się wpadać w głębokie duchowe uniesienie, podczas którego zatrzymywał się w osłupieniu z „rozdziawioną gębą” (tak mówili o nim jego bliscy). I w przeciwieństwie do swoich kolegów, zamiast gry w piłkę, wolał spędzać czas na pogawędce z Panem Bogiem. 

Kiedy trafił do zakonu, był tak nieporadny, że ostatecznie przyjęto go na funkcję stajennego. 

Reklama

Marzył jednak o czymś większym. I cudem, naprawdę cudem, zdał egzaminy. Przeczytajcie, jak to się stało! 

A w trakcie matur, 18 maja, wspominany jest Stanisław Papczyński – kolejny święty z naszego ojczystego podwórka, który powinien być znany każdemu uczniowi. Jako dziecko miał na początku duże problemy z nauką. Ojciec też nazbyt delikatnie się z nim nie obchodził. Jeśli nie szła mu nauka, słał go do pasienia owiec, bo twierdził, że skoro szkoła nie to do roboty. Pewnego razu Stanisław doznał szczególnego wstawiennictwa Matki Najświętszej i w jedno popołudnie nauczył się alfabetu.

CZYTAJ: Specjalista od życia pod górkę. Św. Stanisław Papczyński

Majowi patroni na matury

Warto także pamiętać, że maj pełen jest wspomnień wspaniałych świętych, których można prosić o wsparcie w czasie kolejnych egzaminów. Może na konkretną maturę dobrze modlić się o wstawiennictwo patrona danego dnia? Oto majowi święci pierwszych dni matur!

4 maja wspominamy św. Floriana, patrona strażaków – może mógłby być orędownikiem w gorącym jak pożar pierwszym dniu matur! 

5 maja to dzień, kiedy wspominamy bł. Marię Katarzynę Troiani. Niesamowite jest, że w klauzurowym zamknięciu odkryła powołanie do wyjazdu na misje. Żadne trudności nie powstrzymały ją w odpowiedzi na Boże wezwanie. Niech wyprasza wszystkim maturzystom wytrwałość i odwagę na czas egzaminów!

6 maja maturzyści mogą prosić o wsparcie dwóch apostołów – braci, Jakuba Młodszego i Filipa. Obaj szli za Jezusem, a później stali się jego świadkami. Dobrze poprosić ich o wstawiennictwo, by także czas matur był okazją do dawania świadectwa, w Kogo i Komu się wierzy.

Warto także pamiętać, że jednym z patronów roku 2021, wybranych przez Sejm RP jest kard. Stefan Wyszyński. Tegoroczni maturzyści zdecydowanie mogą prosić go o wsparcie w czasie egzaminów, zwłaszcza poznając go bliżej z racji przygotowań do jego beatyfikacji!

Na czas matur zostawiamy Wam jedną jego wskazówkę: “Jeśli wasza światłość, wiedza, nauka, mądrość prowadzi do uczynków dobrych, wówczas pochodzi z miłości”.

Wszystkim maturzystom życzymy, by nauka i mądrość doprowadziły ich do dobrych uczynków!

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę