FOT. vatican.va

Wincenty Romano. Kapłan, który ukochał Eucharystię

Swoje życie poświęcił ożywieniu kultowi Eucharystii, którą mocno ukochał. Oto ks. Wincenty Romano, który 14 października zostanie ogłoszony świętym.

Reklama

Ks. Wincenty urodził się w ubogiej rodzinie 3 czerwca 1751 r. w miejscowości Torre del Greco położonej na południe od Neapolu. Na chrzcie jego patronami zostali: św. Dominik oraz św. Wincenty, jednak on częściej używał drugiego imienia.

Romano uczył się w seminarium w Neapolu, ale nauka sprawiała mu trudności. Tam zetknął się ze św. Alfonsem de Liguori, a jego kazania dotyczące Najświętszego Sakramentu sprawiły, że i Wincenty zapałał miłością do Eucharystii. To miało duży wpływ na jego późniejszą pracę duszpasterską.

10 czerwca 1775 r. jako 24-latek przyjął święcenia kapłańskie i wrócił do rodzinnej miejscowości. Pomagał tam mieszkańcom, katechizował oraz prowadził zajęcia dla kandydatów do kapłaństwa. Po straszliwej erupcji Wezuwiusza, która spustoszyła okolicę, z zaangażowaniem niósł pomoc parafianom, a także zajął się odbudową kościoła św. Krzyża w Torre del Greco, który obecnie pełni rolę bazyliki.

Reklama
Reklama

W 1799 r. został proboszczem tej świątyni. Swoją funkcję sprawował tam aż do śmierci, czyli przez 32 lata. Opiekował się przede wszystkim ludźmi młodymi, potrzebującymi, zwłaszcza poławiaczami pereł, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. Wśród podopiecznych rozpowszechnił kult ukochanej Eucharystii, wprowadził medytację różańcowe, a także inne modlitwy i nabożeństwa. Duszpasterska działalność Wincentego Romano jest porównywana do posługi św. Jana Marii Vianneya, wiejskiego proboszcza z Ars.

Wiele trosk przysporzyła mu zmieniająca się sytuacja polityczna. Duchowny był prześladowany przez francuskich i włoskich działaczy. Zmarł 20 grudnia 1831 r. w rodzinnej miejscowości na zapalenie płuc. Papież Paweł VI beatyfikował go 17 listopada 1963 r. Jego wspomnienie liturgiczne jest obchodzone 20 grudnia.

Zatwierdzając cud niezbędny do kanonizacji papież Franciszek ogłosił, że bł. ks. Wincenty będzie ogłoszony świętym podczas Synodu Biskupów dotyczącym młodzieży, ponieważ sprawy młodych były bliskie sercu i zaangażowaniu tego błogosławionego kapłana.

Reklama
Reklama

Oto 7 nowych świętych

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę