Wielcy pielgrzymi. Św. Helena – śladami Jezusa

Krzyż i gwoździe, którymi przybity był Jezus. Relikwie Trzech Króli i św. Macieja. A wszystko to odnalezione dzięki odważnej, choć niemłodej już kobiecie!

Reklama

Helena, której wspomnienie dziś obchodzimy, była matką cesarza rzymskiego – Konstantyna. Od czasu przyjęcia chrztu starała się wpływać na syna tak, by ustały prześladowania chrześcijan. Jako matka najpotężniejszego wodza w ówczesnym świecie miała wszystko, ale nie dawało jej spokoju, że święte miejsca związane z ostatnimi chwilami życia Jezusa były zniszczone, a na miejscu Golgoty cesarz Hadrian kazał wybudować świątynię Jowisza.

Tradycja przekazuje, że niemłoda już – bo licząca około 80 lat – Helena miała sen, w którym ujrzała aniołów niosących ku niej Krzyż Święty. Mimo swojego wieku nie miała wątpliwości – wyruszyła do Jerozolimy by tam, przy wsparciu miejscowego biskupa Makariusza, rozpocząć poszukiwania. Szczątki krzyży znaleziono w cysternie na wodę, której Rzymianie używali nieopodal miejsca ukrzyżowania jako wysypiska śmieci, gdzie wyrzucano zużyte narzędzia kaźni. O ile nie było problemów z identyfikacją pionowej belki, bo widniał na niej wykonany na rozkaz Piłata napis „Jezus Nazarejczyk Król Żydowski”, o tyle nie wiedziano, która pozioma belka jest tą właściwą. Według legendy biskup ułożył belki obok siebie i poprosił aby każdej dotknęła chora kobieta. Gdy dotknęła jednej z nich, została uzdrowiona.

Helenie zawdzięczamy odszukanie także innych relikwii, m.in. gwoździ i korony cierniowej, szczątków św. Macieja i Trzech Królów. Cesarzowa szczególnie dbała o to, aby miejsca związane z Jezusem stały się dostępne dla wszystkich chrześcijan – na jej polecenie powstała Bazylika w miejscu Narodzenia w Betlejem i Bazylika Grobu Bożego.

Reklama
Reklama

Warto popatrzeć na tę kobietę nie tylko jako na matkę cesarza, ale jako na tę, która mimo wieku nie wahała się podjąć trudu pielgrzymowania i poszukiwań śladów swojego Mistrza.

Tekst pierwotnie ukazał się 9 października 2015

Reklama
Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę